25 Mayıs 2024, Cumartesi

Haftalık Bülten – 16 Şubat 2024

Van Bil Okullarında öğretmenler açlığa mahkum edildi
 
Özel Van Bil Anadolu ve Fen Lisesi ve Van Bil Koleji’nde öğretmenlere alay edercesine 2.000 TL zam yapıldı. Bazı öğretmenlerin maaşı asgari ücretle eşitlendi, çoğu öğretmen ise asgari ücretin çok az üzerinde maaş alacak.

Duruma tepki gösteren ve zammı kabul etmediğini dile getiren öğretmenlere, lise okul müdürü kapıyı göstererek “beğenmiyorsanız gidin” dedi. Öğretmenler hakları olanı almak konusunda ise kararlı. Tüm Bil Koleji çalışanlarını Patronların Ensesindeyiz ile bağ kurmaya çağırıyoruz.

Turist rehberlerinden ellerinizi çekin
AKP iktidarı şu günlerde 6326 sayılı Turist Rehberliği Kanunu ile ilgili değişiklik yapmaya soyundu. Yapılması planlanan değişiklik ile yabancı dil bilme zorunluluğu, otobüslerde rehber bulundurma zorunluluğunun kaldırılması gibi başlıklar gündemde.

Patronların Ensesindeyiz Antalya Turizm Emekçileri Dayanışma Ağı konuyla ilgili sert bir açıklama yaptı:

“Başta bir patron olan Turizm Bakanı’nın kendisi olmak üzere turizm patronlarının çıkarlarını gözeten tüm müdahale ve değişiklik talepleri derhal son bulmalıdır!

Turizm emekçilerini ucuz emek gücü haline getirmek için değil, zaten gittikçe kötüleşen koşullarını iyileştirmeye dönük adımlar atılmalıdır!’’

PEEDA İzmir’in başlattığı imza kampanyasına yurttaşlardan büyük ilgi

PEEDA İzmir’in başlattığı imza kampanyası İzmir’in dört bir tarafında emekli yurttaşların büyük ilgisiyle karşılandı.

Bu yılı emekliler için sefalet yılı ilan edenlere, gözü emeklinin cebinde olan belediyelere, emekliyi yok sayanlara kötü bir haberimiz var. Emekliler, Patronların Ensesindeyiz Emekli Dayanışma Ağlarında örgütleniyor, mücadeleyi büyütüyor.

Akar Tekstil patronundan silahlı saldırı!
İzmir Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Akar Tekstil’de, firma patronu tarafından işçilere ve sendikaya saldırıldı, DERİTEKS Genel Başkanı Makum Alagöz yaralandı.

İşçi ve sendika düşmanı saldırıyı kınıyor, saldırıya uğrayan Makum Alagöz’e geçmiş olsun diyoruz.
Akar Tekstil işçileri yalnız değildir!

PIKTES projesinin arka planı

Zam tartışmaları devam ederken bu tartışmalardan öğretmenler de payını alıyor. Üç binin üzerinde PIKTES öğretmeninin ek zam beklentisi var. Bir okulda çalışan PIKTES öğretmeni Patronların Ensesindeyiz’e konuştu. PIKTES öğretmenlerinin mevcut problemlerinden ve zam başlığındaki güncel gelişmelerden bahsetti.

Antalya Muratpaşa Belediyesi’nden işçilere tehdit!
Temizlik işçilerinin insanca geçinecek bir ücret talebine karşı belediye yönetimi, Belediye-İş Sendikası ile iş birliği yaparak işçilerin hak arama girişimini ‘’baştan ezmeye’’ çalıştı. Antalya Muratpaşa Belediye işçileri yaşananları Patronların Ensesindeyiz’e anlattı:

“Sendikayı da arkalarına alıp bizim dağınık, örgütsüz olmamızı fırsata çeviriyorlar. Onlar örgütlüyse biz de örgütleneceğiz, hakkımızı alacağız”

Direnen Yapı Merkezi işçisi bir kez daha kazandı

Yapı Merkezi’nin Tanzanya’daki projesinde çalışan ve biriken maaşlarını alamayan işçiler on gündür Yapı Merkezi’nin merkez binası önünde direnişe geçmişlerdi.
Mücadelelerine kararlı şekilde devam eden işçiler bugün haklarını aldılar ve mücadeleleri kazanımla sonuçlandı.

Direnen işçiler her zaman kazanır!


Erzincan İliç’te altın madeninde toprak kayması: “Sorumlulardan hesap soracağız”

Uzun süredir faaliyet gösteren Anagold Madencilik şirketinin işlettiği altın madeninde toprak kayması meydana geldi. Gelen bilgiler arasında ilk belirlemelere göre çok sayıda işçinin göçük altında kaldığı söyleniyor. Anagold Madencilik Şirketi’nin işlettiği madenin yüzde 80’i Kanadalı altın maden şirketi SSR Mining’e, yüzde 20’si ise Çalık Grubu’na ait.

Daha önce de sızıntı iddialarıyla gündeme gelen şirketin ruhsatının iptal edilmediği ve çalışmaya devam ettiği biliniyor

Yaşanan felaketin ardından hızlıca bölgeye ulaşan arkadaşlarımızdan bilgiler gelmeye devam ediyor. Patronların karı uğruna bir işçinin bile iş cinayetine kurban gitmesini sineye çekmeyeceğiz.

Sorumlulardan hesap soracağız!

Paket Taxi çalışanlarına sorduk: Esnaf kuryeler kendi işinin patronu mu?

Paket Taksi Çalışanları:

“Kendi işimizin patronu falan değiliz. İşçiyiz. Günde en az 12 saat çalışmak zorundayız. Daha fazla para kazanmak için ekstradan 2-3 saat daha çalışmak zorundayız. Sigortamızı kendimiz yatırıyoruz, o da yatırabilirsek. Benzin bize ait. Motorun arıza yapsa kendin yaptırıyorsun. Herkes bunun farkına varmalı, yan yana durmalı. Mücadele etmeyi bilmeli. Yoksa her şey daha kötüye gidecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!