25 Mayıs 2024, Cumartesi

Yapı Merkezi patronu işçilerin ücretlerini derhal vermelidir

Yapı Merkezi’nin Doğu Afrika’da inşa ettiği Tanzanya Darüsselam-Morogoro Demiryolu Projesi’nde çalışan Türk işçiler, Yapı Merkezi patronu tarafından aylardır mağdur ediliyor. Türkiye’den götürdüğü işçileri yurt dışında yoğun koşullar altında çalıştırmaya götüren firma, işçilerin ücretlerini ödemeye geldiğinde her gün yeni vaatlerde bulunuyor ve işçileri sürekli oyalıyor.

Geçtiğimiz aylarda hem Tanzanya’daki şantiyede hem de şantiyeden ayrılıp ülkeye dönen bir grup işçi arasında eylem kararı alınmıştı. Bu eylemlilikler neticesinde Yapı Merkezi patronu geri adım atmış ve işçiler hakları olan maaşlarını alabilmişlerdi. Ancak ülkeye dönen işçiler arasında halen ücretlerini alamayan işçiler mevcut.

Ücretlerinin alamayan işçiler arasından bir grup işçi, geçen hafta firmanın Altunizade’deki genel merkez binası önüne gelmiş ve eylem kararını hayata geçirmişlerdi. Dün yaşanan son gelişmeler ışığında, firma yetkilileri tarafından bu sabah için ödemelerin yapılacağı ve borçların kapatılacağı sözü tekrar edildi. Ancak gelinen noktada firma, bugün için verdiği sözü yine tutmadı ve aylarca çalıştırdığı işçilerine, kapının önünde soğuk hava koşulları altında mücadele etmekten başka bir seçenek bırakmadı.

Bu gidişe artık bir dur deme zamanı geldi!

Yapı Merkezi Patronu üzerine düşeni derhal yerine getirmeli ve işçilere hakkı olan ücretlerini vermelidir. Aksi halde, Patronların Ensesindeyiz olarak süreci sonuna kadar götüreceğiz ve işçiler tüm haklarını alana kadar enselerinde olacağız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!