25 Mayıs 2024, Cumartesi

Haftalık Bülten – 29 Aralık 2023

Ücretlerimizi patron avukatlar belirlemeyecek!

Asgari ücret zammı tartışmaları devam ederken İşçi ve Stajyer Avukat Dayanışma Ağı maaşlarının patron masalarında tartışılması kabul etmiyor. İşçi ve stajyer avukatların pek çoğu asgari ücret dahi kazanamazken fazla mesai ücreti, yıllık izin gibi hakları patron avukatlar, barolar ve meslek yasaları tarafından tanınmıyor. İşçi ve stajyer avukatlar ücretlerini patron avukatların belirlemesine karşı yaşanılabilir, insanca ücret ve çalışma koşulları için mücadeleyi büyütecek!

Baş sağlığınız yetmez!

İstanbul Fatih’te motosikletli kurye Yunus Emre Göçer’e çarparak ölümüne neden olan Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu serbest bırakılmış, yurtdışına kaçmasına göz yumulmuştu. Geçtiğimiz günlerde Somali lideri’nin Göçer’in eşine taziye telefonu açmasına Patronların Ensesindeyiz tepki gösterdi:

“Baş sağlığınız yetmez! Asli kusurlu olduğu raporlarla tespit edilmiş suçlu, cezasını çekmelidir. Suçlunun olaydan hemen sonra elini kolunu sallayarak kaçmasına kolaylık sağlayanların hepsi hesap vermelidir!

Patronların Ensesindeyiz temsilcileri ve avukatı ayrıca Göçer’in avukatı Iyaz Çimen’i ziyaret ederek sürecin takipçisi olduğunu yeniden duyurdu.

Madame Coco yine bildiğiniz gibi: “Şirketimizi Seviyoruz Kalp Kalp Kalp”,

Madame Coco işçilerinin Patronların Ensesindeyiz ile ilk temasları 2018 yılı sonlarında olmuştu. Yoğunlaşan sorunlara karşı yan yana gelen mağaza çalışanları bir komite kurmuş ve taleplerini yayımlamış, kimi kazanımlar elde etmişti. Aradan beş yıl geçti. Ve Madame Coco, yine çalışma koşullarına ilişkin sorunlarla gündemde.

Patronların Ensesindeyiz’e ulaşan Madame Coco işçileri çalışma koşullarını anlattı.

İş bırakan Ege Üniversitesi Hastanesi emekçileri kazandı!

https://x.com/pensendeyiz/status/1738268650707050843?s=20

Nöbet, fazla mesai ve icap nöbetlerinin ücreti iki aydır ödenmeyen Ege Üniversitesi Hastanesi emekçileri iş bıraktı, yönetim ücretleri yatırdı. Hakkını arayan emekçiler bir araya geldikçe emeğine sahip çıkıyor.
Mercedes Benz otobüs fabrikasında iş cinayeti!
Taşeron firmaya çalışan ve ek mesai yapmak için fabrikaya gelen bir işçi, mal taşımak için kullanılan araçlardan birinin altında kalarak hayatını kaybetti. Patronların Ensesindeyiz olarak uyarıyoruz! Sürecin takipçisi olacağız ve olayın üzerinin kapatılmasına müsaade etmeyeceğiz.
Asgari ücret tartışmaları: İnşaat işçisi için değişen bir şey yok

Asgari ücret tartışmalarını ve süreci, inşaat işçileri Adana’dan Adem, İzmir’den Mehmet ve Ankara’dan Murat ile konuştuk. “Bizim ücretlerimizin ne olacağından bağımsız asgari ücret açıklandıktan sonra kiralar, mutfak masrafları, eğitim, ulaşım giderleri artış gösteriyor. Ama asgari ücretin açıklanması inşaat işçilerinin kazandığı ücrete doğrudan etki etmiyor.”
Tekstil işçileri: Asgari ücretten bir beklentimiz yok, umut örgütlenmekte

Ortalama ücretin asgari ücret olduğu bir sektörden, tekstil ve hazır giyimden arkadaşlarımızla ücret beklentilerini ve çözüm önerilerini konuştuk. İstanbul, Diyarbakır ve Urfa’dan işçilerin ortak sözü, “Alacağımız zamla insanca yaşamak mümkün olmayacak, tek çözüm örgütlenmek,” oldu.
Patronların Ensesindeyiz: “Emekçilerin hayatından ellerinizi çekin!”

Patronların Ensesindeyiz, asgari ücret zammının açıklanmasının ardından bir açıklama yayınlayarak sert tepki gösterdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Seçimler öncesinde şova dönüştürecekleri bu zam ile ‘’vatandaşları enflasyona ezdirmedikleri’’ ‘’yurttaşların genel refahtan pay alacakları’’ yalanlarını söylemeye başlayacaklar.
Bununla da yetinmeyecek, ‘’seçime kadar’’ ekonominin belirli bir dengede kalması için uğraşacaklar. Patronlar ve hükümet, seçimler öncesinde işyerlerinde örgütlenilmesin, emekçiler sesini çıkarmasınlar diye ellerinden geleni yapacaklar.

Yine aynı seçim vaatleri, yine aynı yalanlar…

Karnımız tok sizin yalanlarınıza!

Şimdilerde sadaka gibi verdiğiniz asgari ücret zammını, seçimden sonra hayatın her alanında zam yaparak misliyle geri almaya çalışacağınızı biliyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!