25 Mayıs 2024, Cumartesi

Haftalık Bülten – 08 Aralık 2023

Lufian Tekstilde işçi kıyımı Ne fıtrat ne kader!
Küçülme bahanesiyle zorla işten çıkarılan ve tehdit edilen işçiler anlattı:

“Kışın ortasında ortada bırakılıyoruz. İşçilerin çoğunun sendikalı olması patronu rahatsız etti.”
Yapılan haksızlıkların sonuna kadar takipçisiyiz!

Bilişim emekçileri: “Evden çalışmanın görünmeyen yüzü”

PE Bilişim Emekçileri Dayanışma Ağı evden çalışmanın gölgede bırakılmaya çalışılan yanlarını irdeleyen bir yazı kaleme aldı:

“Vaktimizi, sağlığımızı ve paramızı çalan patronlar bunların karşısında ‘jest’ olarak gördükleri argümanlarla bizleri kandırmaya çalışıyor. Tekrar söylüyoruz, Bu sorunlar tek başına çözülemez. Çalışma koşullarımızın iyileştirilmesi ve hakkımız olanı alabilmek için evden çalışarak yaratılan asosyal çalışma ortamından çıkarak yan yana gelmeli birbirimizin sorunlarına dayanışma ve mücadele ile birlikte çözüm aramalıyız.”

Savaş döneminde gazetecilik: “İsrail-Filistin”
PE İletişim Emekçileri Dayanışma Ağı savaş bölgesindeki gazetecilerin durumuna ilişkin bir yazı kaleme aldı:

“İsrail’in işgal politikaları sonucunda 7 Ekim’den bu yana 15 binden fazla insan katledilirken aralarında 70 gazeteci dyer alıyor. Bu sayı ile son 20 yılda Filistin’döldürülen gazetecilerin sayısı aşılmış durumda. Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde olanlara dair kamuoyunu ve dünyayı bilgilendirmek, İsrail tarafından ölümle ya da tacizle cezalandırılıyor”

ECROU mağazalarında işçi kıyımı

Ecrou mağazalarının Antalya şubelerinden birinde çalışmakta olan bir işçi, Patronların Ensesindeyiz’e ulaşarak yaşadıkları hak gasplarına dair ihbarda bulundu:

“Biz tam zamanlı çalışanlara zaten asgari ücret yetmiyordu, şimdi onun yarısını almak zorunda bırakıldık. Alacağımız maaş kiramızı bile karşılamıyor. Gerekçe olarak küçülmeye gidileceği söylendi ama mağazaların ne kadar ciro yaptığını bizzat bizler görüyoruz, küçülmenin doğru olmadığını görebiliyoruz. Az kişiyle çok iş yapmak için bu uygulamayı yaptıklarını düşünüyoruz.”

Patronların Ensesindeyiz hak gasplarına karşı bir açıklama yayınlayarak Ecrou patronlarını uyardı:

-Kârlarınıza kâr katmak için işçilerin haklarını gasp ettiğiniz uygulamaları derhal durdurun!

-Baskıyla tam zamanlıdan yarı zamanlıya geçirilen işçiler tam zamanlı olarak çalışma hayatlarına devam etmeli, işten çıkarılan işçiler işe geri alınmalıdır!

Özak Tekstil işçileri mücadelesinde kararlı!
Patronun istediği sendikaya geçmedikleri için bir kadın işçinin işten atılması sonucunda üretimi durdurarak mücadeleye başlayan #ÖzakTekstil işçileri kolluk kuvvetlerinin baskı ve yıldırma çabalarına karşılık günlerdir mücadelelerine devam ediyor.

Baskıya ve tehditlere boyun eğmeyen işçiler yalnız değildir. Örgütlenme hakları için mücadele eden Özak Tekstil işçilerinin yanındayız!

https://x.com/pensendeyiz/status/1731208920406921631?s=20

https://x.com/pensendeyiz/status/1731264963501535524?s=20

https://x.com/pensendeyiz/status/1731621046166376546?s=20

https://x.com/pensendeyiz/status/1731603716166283305?s=20

https://x.com/pensendeyiz/status/1731379823707099381?s=20

https://x.com/pensendeyiz/status/1731368185817866405?s=20

Beklenmeyen Zamlar Beklenen Enflasyon
Asgari ücret zammı enflasyonu artırıyor mu?

IMF’nin, enflasyonun kaynağında şirket kârları olduğu açıklaması ne anlama geliyor?

Liberal iktisatçılar, gıda, kira, ulaşım ve giyimden oluşan temel kalemlerin payının, hanehalkı gelirinin %71’ine mal olduğunu bilmiyorlar mı?

Patronların Ensesindeyiz Banka ve Finans Emekçileri Dayanışma Ağı, asgari ücret tartışmalarının yoğunlaştığı şu günlerde, tartışmanın arka planında yatan gerçekliğe ilişkin bir yazı kaleme aldı.

Patronların Ensesindeyiz’den 4 Aralık Dünya Madenciler Günü mesajı

Patronların Ensesindeyiz 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nde bir mesaj yayınladı:

“Madencilere sözümüzdür! Maden işçilerinin fıtratının ölüm olarak anıldığı bu toprakları insanın insanı sömürmediği, yerin altına inerken acaba çıkar mıyım diye düşünmediği bir ülkeye dönüştüreceğiz. Tüm madenci kardeşlerimizin madenciler günü kutlu olsun.

Avrupa Konutları Şantiyesinde İş Cinayeti
Bağcılar’da ana yüklenici firmanın Artaş Holding olduğu, alt yüklenicinin ise Arifoğlu İnşaat olduğu Avrupa Konutları şantiyesinde, bir işçi cinayeti gerçekleşti. Kule vincin aydınlatması çalışmamasına rağmen karanlıkta mesaiye devam eden vinç, taşıdığı malzeme ile 7. kattaki platforma çarptı. Platform üzerinde duran işçi Ercan Yılgın (49), emniyet kemerinin olmamasından dolayı sarsılan platformdan düşerek yaşamını yitirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!