25 Mayıs 2024, Cumartesi

Haftalık Bülten – 1 Aralık 2023

Ne Fıtrat Ne Kader!

Siirt’in Şirvan ilçesinde, Maden köyünde Cengiz Holding’e ait Eti Bakır maden sahasındaki ocakta yaşanan patlamada 3 işçinin hayatını kaybetmesi, 2 işçinin de yaralanması üzerine Patronların Ensesindeyiz bir açıklama yayınlayarak tepki gösterdi.

“Yaşanan bu patlamanın sorumlusu ne fıtrat ne de kaderdir, asıl sorumlular; yıllardır sistematik olarak maden ocaklarını özelleştirip patronlar için bir kâr kapısı haline getiren siyasi iktidar ve maden ocaklarında işçilerin güvenliğini “masraflı” bulup hiçbir önlem almayan patronlardır.”

Efsane Cuma, Efsane Sömürü!

Her yıl satış rekorları kıran ve perakende sektöründe tekelleşmeye giden e-ticaret firmalarının, satışları gibi emek ve emekçi düşmanlıkları da artıyor. Bunun en şiddetli yaşandığı günler ise halka Black Friday, Kara Cuma ya da Efsane Cuma olarak sunulan, tüketim çılgınlığının doruğa ulaştığı günler. Bu günler büyük indirimler olarak halka sunulurken, gerek bilişim emekçileri gerekse perakende sektöründe çalışan emekçiler açısından fazla mesainin zirve yaptığı zamanlar.Patronların Ensesindeyiz tarafından yapılan açıklamada Kara Cuma’larda sömürüye mahkum değiliz mesajı verilerek emekçilere mücadele çağrısı yapıldı.

25 Kasım’lar kadınların mücadelesiyle güçlü

Patronların Ensesindeyiz, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde yayınladığı açıklamada “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde bu kirli düzenin kadınlara reva gördüğü karanlığı yırtıp atmak, patronlardan hakkımız olanı almak, şiddeti ve sömürüyü ortadan kaldırmak için tüm kadınları mücadele etmeye davet ediyoruz.” dedi.

Beyoğlu’nda okul inşaatında iş cinayeti

https://x.com/pensendeyiz/status/1728449599675707588?s=20Şişhane’de bulunan ATR Yapı ve Özsoy İnşaat’ın ortak girişimiyle inşa edilen Dr. Tevfik Sağlam Ortaokulu’nda bir işçinin yüksekten düşerek yaşamını yitirmesi üzerine Patronların Ensesindeyiz okul önünde bir basın açıklaması yaptı:

“ATR Yapı & Özsoy Group bu cinayetin hesabını verecek.”

Doğa Koleji’nin arkasındaki sömürü

Patronların Ensesindeyiz, şirketleşen Doğa Koleji’nin sömürü öyküsünü ele aldı.
“Yıllardır büyüyen ve büyük kâr getirmeye devam eden özel okul sektörü patronlar için dikensiz gül bahçesi, emekçiler için ise ağır çalışma koşulları ve giderek büyüyen yoksulluk anlamına geliyor.”

Kadın emekçilerin TÜSİAD’a ihtiyacı yok!

TÜSİAD geçtiğimiz günlerde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı:

“TÜSİAD olarak 2015’ten itibaren destek verdiğimiz BADV projesi @badvturkey ve 2022’den itibaren ev sahipliğini yaptığımız #BADVŞirketlerAğı ile iş dünyasını kadına yönelik şiddete karşı birlikte harekete geçmeye davet ediyoruz.”Patronların Ensesindeyiz ise buna karşılık sosyal medya hesabından tepki göstererek TÜSİAD’ın ikiyüzlülüğünü gözler önünserdi:

“Yine bir sermaye ikiyüzlülüğü! Asıl şiddet, sizin gibi asalak patronların uyguladığı emek sömürüsünde gizli. Emeklerini sömürdüğünüz, sırtlarından geçinerek zenginleştiğiniz kadınların sizin riyakar projelerinize ihtiyaçları yok.”

AVM tipi hastanecilik: Şehir Hastaneleri!

Patronların Ensesindeyiz bir süredir ülkemizin belli başlı sektörlerindeki vurgun hikayelerine odaklanıyor. Bu bağlamda “gerçek öykü” isimli dosyalar hazırlıyor. Bunlardan sonuncusu “Şehir hastanelerinin gerçek öyküsü”. Dosya ile ilgili farklı şehir hastanelerinde görev yapan hekimlerle konuştuk.

İletişim Emekçileri Dayanışma Ağı Eskişehir’de öğrencilerle buluşuyor

İletişim Emekçileri Dayanışma Ağı dayanışmayı ve sömürüye karşı mücadeleyi büyütmeye devam ediyor. Dayanışma Ağı 3 Aralık Pazar günü saat 14:00’te Eskişehir’de üniversite öğrencileriyle bir araya gelerek örgütlü hareket etmenin önemini ve gerekliliğini tartışacak.

TKP MK üyesi Selahattin Kural PE’nin emekçilerle yürüttüğü mücadeleyi anlattı

Yoksulluk, hayat pahalılığı, asgari ücret tartışmaları devam ederken Patronların Ensesindeyiz Ağı neler yapıyor? TKP’ninSesi’nin bu haftaki konuğu TKP MK üyesi Selahattin Kural oldu. Selahattin Kural Patronların Ensesindeyiz’in emekçilerle yürüttüğü mücadele hakkında konuştu:
“Sömürerek kazandıkları paralarla yalılarda, yatlarda, lüks arabalarda keyif çatmalarına biz izin vermeyeceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!