25 Mayıs 2024, Cumartesi

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi’nin açılış gününde inşaat işçileri direnişte

Patronların Ensesindeyiz’e konuşan İzmir Bayraklı Şehir hastanesi şantiyesi işçileri, üç buçuk aylık maaşlarını alamadıkları için bir haftadır oturma eylemi yaptıklarını belirttiler.

Türkerler-Gama Holding Ortaklığı altında temeli on yıl önce atılan hastane inşaatı bunca zamandır tamamlanamamış ve her defasında farklı açılış tarihleri verilerek hizmete başlayamamıştı. En son ağustos ayında açılışının yapılacağı söylenmiş ancak yine ertelenmişti. Dün ise hızlı bir karar ile faaliyetine başlamış oldu.

Apar topar açılan hastanenin ilk hizmet gününde ise iki inşaat işçisi intihar girişiminde bulundu. 3,5 aydır maaşlarını alamayan taşeron firma Hakbey İnşaat işçileri bir haftadır oturma eylemi yapıyorlar. Oturma eylemleri inşaat firması patronları tarafından karşılık bulmayınca, bugün iki işçi çareyi çatıya çıkmakta buldu. Yaşanan bu gelişmeler üzerine, şantiyeye gelen polisler işçilerin güvenliğini almak yerine onları sakinleştirip uzaklaştırmaya ve inşaat patronunun güvenliğini almaya çalışıyor.

Patronların Ensesindeyiz’e konuşan inşaat işçileri, haklarını alana kadar mücadele edeceklerini ve şantiyeden ayrılmayacaklarını belirttiler.

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesinde skandallar bununla da bitmiyor. Yapı güvenliğine ilişkin soru işaretlerini barından hastaneye ilişkin, İzmir Tabip Odası geçtiğimiz günlerde bir basın açıklaması yapıp İzmir Sağlık Müdürlüğü’ne yönelttiği on madde halindeki soruları da açıkladı. Ancak resmi yanıt süresi bitmiş olmasına rağmen sorulara yanıt verilmedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!