25 Mayıs 2024, Cumartesi

Asgari okuyucusuna kavuştu

Asgari, çizerlerinin katıldığı sokak çalışmasıyla dün zincir market ve kafe bar çalışanlarına ulaştı.

Patronların Ensesindeyiz ve Kadıköy İşçi Evi ile birlikte gerçekleştirilen ziyaretlerde dergi çizerleri sahaya inme ve işçilerle sohbet etme fırsatı buldular. Münircan Özdemir ve Mert Keçeci’nin katıldığı çalışmada çok sayıda hizmet işçisi ile iş yerinde yaşadıkları sorunlar ve yoksullaşmanın yaşamlarındaki sonuçları üzerine konuşuldu. Çizim yapan ve kısa öyküler yazan genç işçilerle de karşılaştıklarını ve birlikte çalışmanın olanakları üzerine akıl yürüttüklerini belirten dergi çizerlerinin görüşlerini aldık.

Münircan Özdemir
İlk çalışmada kapanış saatine yakın çok sayıda market gezdik. Yoğunluğa rağmen sevinçle karşılandık. İlk sayımızı elden takdim ederek aslında amacımızı pratikte de korumuş olduk. Çizerle karşılaşan işçiler, çok kısa bir anı paylaşmış olsak da kendilerine direkt ulaşmak istediğimizi hissettiler. Biz de onlara sadece bizlerin, yani emeğiyle geçinenlerin hikayelerini anlatacağımızın sözünü verdik.
Benim için, okur çizdiğim sayfayı okurken mimiklerini takip etmek en verimli geri dönüş. Dün yapılan çalışmada “Çaldın çaldın!” sayfasına gelindiğinde doğru yaptığımızı çok net anladım.
O acı tebessüm, gerçeği umutsuzluğa kapılmadan fark ettiğimiz anı işaretliyor.

Mert Keçeci
Geçtiğimiz dört gün dergimizin tanıtımını yaptık. Olumlu dönüşler alıyoruz, bu bizi şevklendiriyor ileriki sayılar için. Bu alandaki olağan yayınlardan farklı olarak, çizginin gücüne bıraktık kendimizi. Böylece okur her an her yerde karşısına çıkan tiplerin birebir fotoğrafını/videosunu görmektense çizerin gözüyle, oradaki espriyi görüyor. İki yönlü bir araç oldu bizim için. Dünkü çalışmamızda konumuz olan okur kitlesiyle buluştuk, sohbetler “Heh aynısı, bizde de öyle”lerle doldu taştı. Zaten yazar çizer kadrosu olarak farklı bir duruşumuz, kaygımız da yok. Sınıfımız belli, düşman ortada. Elimizden geldiğince sınıfımızın sesini duyurmaya devam edeceğiz.

Kent merkezlerinde belirleyici olan hizmet sektörü işçilerinin çalışma ve gündelik yaşantısına odaklanan Asgari, bundan böyle her ay saha çalışmaları ile okuyucusuna ulaşacak.

Dergiyi Semt ve İşçi evlerinden edinebilir, semt evi olmayan bölgeler içinse PE ve Asgari’yle iletişim kurarak talep edebilirsiniz.

INSTAGRAM HESABI  @asgaridergi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!