25 Mayıs 2024, Cumartesi

Medistanbul İşyeri Komitesi duyurdu: Basın açıklaması yapacağız

İstanbul Sultangazi ilçesinde faaliyet gösteren Medistanbul Hastanesinde, Temmuz ayı maaşları 25 gündür ödenmeyen emekçiler Patronların Ensesindeyiz ile birlikte mücadele kararı almış ve bunun sonucunda işçilerin tamamının maaşı ödenmişti.

Medistanbul Hastanesi tarafından Ağustos maaşları da zamanında ödenmeyince buna karşı çıkan işçiler işten çıkarılmaya başlanmış ve derhal ödenmesi gereken tazminatları da ödenmemişti.

Önceki maaşlarını mücadele sonucu kazanan işçiler, Eylül ayında yine benzer bir durumla karşı karşıya kaldı; on günü aşkın süredir maaşları ödenmedi. Daha sonra yatan maaşların bir kısmı ise eksik yatırıldı. Bunun üzerine  PE Medistanbul İşyeri Komitesi hafta başında taleplerini açıklamış ve talepleri karşılanmazsa eylemliliğe devam edeceklerini duyurmuştu.

Medistanbul patronu işçileri oyalamaya devam ediyor

Talepleri iletmek için komite adına Medistanbul Hastanesini arayan PE avukatı ise muhatap bulamadı. PE avukatı görüşmeye ilişkin şunları söyledi; “Taleplerimizin karşılanması için hastane patronuyla iletişime geçmeye çalıştık ancak patronun vekilleri gün boyunca telefonlarını açmadılar. Bunun neden olduğunu tahmin etmek ise zor değil, onlar da biliyorlar onlarca işçinin hakkını vermeden işten çıkardıklarını ve gün boyunca belki de yüzlerce işçiden telefon alıyorlar. Söyleyecek bir şeyleri olmadığından bir süre sonra hiçbir telefona çıkamayacak hale geliyorlar.

Daha sonra ise sabit hattan ulaşmaya çalıştık ancak o aşamada da bağlanmaya çalıştığımız yetkiliden “biz size döneceğiz” cevabını aldık. Tarafımıza şu ana kadar herhangi bir dönüş olmadı. Olacağını da sanmıyoruz, Medistanbul patronu taleplerimizi hep yaptığı gibi sessizlikle geçiştirebileceğini sanıyor.”

İşyeri Komitesi basın açıklamasını duyurdu

Taleplerine dair somut bir dönüş alamayan PE Medistanbul İşyeri Komitesi şu açıklamayı yaptı.

“Aylardır sessizlik ve geçiştirme politikası ile emeğimiz bizden alınıyor. Hayat pahalılığının bu kadar arttığı ve barınmanın, temel ihtiyaçlarımızı karşılamanın bu kadar güçleştiği bir zamanda bizler her ay maaşlarımızı en az on gün geç alıyor ve bu duruma dair karşımızda herhangi bir muhatap bulamıyoruz. Üstüne üstlük ses çıkaran arkadaşlarımız haksız yere işten çıkarılıyor ve tazminatları ödenmiyor.

Medistanbul Hastanesi emekçileri olarak bizler taleplerimizi kamuoyuna duyurmak için tüm dostlarımızı 23 Eylül Cumartesi günü saat 10:00’da Medistanbul Hastanesinin önüne davet ediyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!