21 Haziran 2024, Cuma

Amana Foods işçileri anlattı: Haklarımız bir an önce ödensin

Kocaeli Çayırova’da bulunan Amana Foods fabrikasında sendikalı oldukları için işten atılan işçilerin mücadelesi devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta Amana Foods patronu tarafından küçülme bahanesi ile işçilere işten çıkarıldıkları söylendi. Bunun üzerine yetkili sendika Koop-İş’te örgütlenen işçiler bir araya gelerek haklarını aramaya başladı. Cuma günü mesaiye gittiklerinde içeriye giremeyen işçiler, kapının önünde akşama kadar bekleyerek seslerini duyurdu. Oysaki işçilere küçülmeye gidiyoruz bahanesini öne süren patron, örgütlenen işçilerin yerine aynı saatlerde yevmiyeli işçileri çalıştırdı.

Suriyeli patron Suriyeli ve Türk işçileri birlikte sömürüyor

Suriyeli ve Türk işçilerin birlikte çalıştığı Amana Foods fabrikasının patronu Mazen Derawan Suriyeli. İşçilerin aktardığına göre iş yerinde kayıt dışı ve sigortasız çalıştırılan göçmen işçiler mevcut.

Fabrikada 2020 yılında işçilerin sendikalaşmasında aktif rol oynayan Patronların Ensesindeyiz’le sürecin başından beri temasta olan işçiler, hafta sonu bir araya gelerek hak ettikleri ücretlerin derhal hesaplarına yatırılması gerektiğini kararlaştırdılar. Yaşanan sürece dair sendikanın sürekli ‘biz hallediyoruz, siz bekleyin’ söylemlerinin kendilerini tedirgin ettiğini belirten işçiler, haklarının bir an önce ödenmesi için işçilerle birlikte mücadeleyi büyütecekler.

“Biz neden sendikalı olduk?”

Amana Foods işçileri dün yapılan eylemin ardından mücadeleye devam edeceklerini, patronun yaptığı haksızlığı anlatacaklarını ve mücadeleye devam edeceklerini belirttiler.

Hakları için mücadele eden işçiler ne istediklerini ve haklarını almak için neler yapacaklarını anlattılar.

Amana Foods’ta işten atılan bir kadın işçi dün yapılan eylem sonrası şunları iletti; “Amana Foods’ta makine operatörü olarak çalışıyordum. Çalışma şartları ağır ve yorucuydu. Kadınlar burada çok zor koşullar altında çalışıyor. Aynı zamanda asgari ücretle bu işlerin yapılmasının kabul edilmesi anlaşılmazdı. Bunun üzerine haklarımızın daha iyi olması için pek çok arkadaşım gibi ben de sendikada örgütlenme kararı aldım. Ancak üyeliğimiz şirket tarafından öğrenilmeye başladığında patron işten çıkarmalara başladı. Bunun üzerine geçtiğimiz Cuma günü fabrika önünde oturmaya başladık. Fakat belirtmem gerekir ki sendikanın tutumu bizi eyleme çıkarmaktan ziyade sürekli biz hallediyoruz, siz evinize gidin diyerek, paraların ödeneceğini söylüyor. Biz fabrikada haklarımızı savunalım diye sendikalı olduk ama sendika işten çıkarmaları kabul ederek paralarınız ödenecek diyor. Biz neden sendikalı olduk? Sendikanın burada bu koşulları göz önüne alarak daha aktif mücadele vermesi gerekir.”

Haklarımızı alana kadar mücadele edeceğiz

Uzun yıllar fabrikada çalışan bir başka işçi ise sendikanın yasal bir hak olduğunu belirterek, çalışma şartlarının daha iyi olması için sendikaya üye olduğunu belirtti.

İşçi, “Sendikaya üye olduğumuz için baskılar artmaya başladı. Yetmedi işten çıkartıldık. Biz haklarımızı istediğimizde, kırk takla atıyorlar. Patron diyor ki “ben burayı kapatacağım”. Bu fabrika ihracat ikincisi seçildi. Çok büyük kârlar elde ediyorlar. Yurt dışında pek çok ülkeyle ticaret yapıyor. Hatta bizi işten çıkardıkları gün, fabrikaya bir sürü tır girdi, bir sürü tır doldurularak çıktı. O yüzden bütün patronların söylediği “fabrikayı kapatıyorum” yalanına karnımız tok bizim. Patronun bu saldırısına karşı bizim de sert yanıt vermemiz lazım. Hiç kimse sendikalı olduğu için işten atılamaz. Bu suçtur. Son olarak sendikanın eylemsizlik kararı yanlıştır. İşçileri sürece katmadan nasıl bir sonuç alınacak. Eylem yoksa sonuç olmaz. Buna karşı mücadele edeceğiz‘’ diye ifade etti.

Fabrikadaki çalışma ortamının hijyenik olmadığını belirten işçiler, “Çalışma ortamı çok sağlıksız. Hijyenik olmayan bantlarında gıda malzemeleri geziyor. Bu koşullarda çalıştırılmak zorunda kalıyoruz. Haklarımız bir an önce ödenmezse, her türlü mücadeleyi vereceğiz. Çalışma koşullarımızı ve yaşadıklarımızı anlatacağız” dediler.

Patronların Ensesindeyiz olarak Amana Foods patronunu uyarıyoruz!

Amana Foods patronu açıkça işçilerin hakkına saldırmaktadır. Sendikalı olduğu için işçilerin işten atılması suçtur. İşçiler, haklarını alana kadar mücadele edeceklerini söylüyorlar. Sonuna kadar onların yanında olacağız ve mücadelede yalnız bırakmayacağız. İşçiler örgütlü olmalı ve haklarını kendi savunmalıdır. Bunun için birlikte karar verip birlikte eyleme geçmelidir. Birlikte hareket eden Amana Foods işçileri her türlü mücadeleyi sürdürecek, haklı davasını sonuna kadar savunacaktır. Mutlaka kazanacaklar!

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!