19 Mayıs 2024, Pazar

İletişim Emekçilerinden Sputnik grevine destek

Patronların Ensesindeyiz İletişim Emekçileri Dayanışma Ağı, emek sömürüsüne karşı mücadele eden iletişim alanındaki işçilerle dayanışmasını sürdürüyor.

İlk günden itibaren Sputnik’te yaşanan haksızlıklara karşı emekçilere omuz veren İletişim Emekçileri Dayanışma Ağı, meslektaşlarının yanlarında olduklarını bir kez daha hatırlattı.

İletişim Emekçileri Dayanışma Ağı yaşananlara dair “Emekçilerin örgütlü mücadelesine karşı patronların ilk attığı adım çalışanlara saldırmak oldu. Süreç belli bir noktada olumlu seyrederken işveren tarafı kurumda çalışan ve sendikalı oldukları bilinen 24 arkadaşımızı işten çıkardı. Buradan patronlara sesleniyoruz; örgütlü gücümüz ve emek mücadelesi karşısında yaptığınız bu ahlaksızlıklara karşı boyun eğmeyeceğiz. Sesimizi birlikte daha güçlü çıkararak mücadeleyi büyüteceğiz. Şüpheniz olmasın” ifadelerini kullandı.

Sputnik çalışanlarının bugün yayımlanan haber metinleri şu şekilde;

‘Sputnik’te grev sürüyor

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile Sputnik Türkiye Ofisi işvereni arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine başlayan grev 7. gününde.

Sputnik işvereni ile karşılıklı yapılan 10 görüşmenin ardından sendikayı tanımaz tutumu ve 24 sendika üyesini işten atması üzerine başlayan grev devam ediyor. İstanbul’da Süzer Plaza’da Ankara’da ise Koç Kulelileri’nde olan Sputnik ofislerine grev pankartı asan sendika, işten atılan üyelerinin geri alınmasını ve taleplerinin kabul edilmesini istiyor.

Türkiye’de yaşanan ekonomik krize rağmen, birçok sendikalı sendikasız medya kuruluşları ek zamlar, ek düzenlemeler yaparken Sputnik işvereninin sendikaya herhangi bir ücret artışı teklifi vermediği öğrenildi.

İşveren zam teklifi yapmazken hem 24 sendika üyesini işten attığı hem de sendika üyelerine istifa etme yönünde baskılar yaptığı ortaya çıktı.

Anayasanın sendika hakkını tanıyan maddesinin yanı sıra sendikalar kanununu çiğneyen işveren, sendika işyeri temsilcisini de işten attı.

TGS suç duyurusunda bulundu

Kanunların ve Anayasanın çiğnendiğini söyleyen TGS, Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Hem sendikanın grev ilanı astıktan sonra 24 üyesinin işten atılmasının kanunlara aykırı olduğunu ifade eden sendika yöneticileri, hem de Anayasa ile güvence altına alınan sendika hakkının işveren temsilcileri tarafından ihlal edildiğini, üyelere baskı yapıldığını söyledi.

Sendikanın ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na, İletişim Başkanlığı’na ve RTÜK’e de ayrı ayrı şikayet dosyaları sundukları öğrenildi.

Bir aşamadan sonra sendikayı ortadan kaldırmak için işveren temsilcilerin her yolu denediğini söyleyen TGS Başkanı Gökhan Durmuş, “Açık açık Anayasamızı, kanunlarımızı çiğniyorlar. Kanunları korumakla yükümlü olanların bu ihlallere seyirci kalmaması ve işveren temsilcilerine gereken yanıtı vermesi gerekiyor. Sputnik Türkiye çalışanları hak ettiklerinin dahi altında bir istekte bulundular. İşverenin teşekkür edip istekleri yerine getirmesi gerekirken gazetecileri işten atarak, greve çıkartarak bu iyi niyeti görmedi. İyi niyetimizi görmek istemeyenlere kararlılığımızı, birliğimizi ve dayanışmamızı göstermekten geri durmayız” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!