25 Mayıs 2024, Cumartesi

İLETİŞİM EMEKÇİLERİ AÇLIKLA KARŞI KARŞIYA: HİÇ ZAM ALAMAYANLARIN ORANI YÜZDE 37

Patronların Ensesindeyiz İletişim Emekçileri Dayanışma Ağı’nın ağustos ayında yaptığı ankete göre, iletişim emekçilerinin yüzde 37’sine hiç zam yapılmazken; yüzde 22,4’üne yüzde 25-34 arası zam yapıldı.

Yüksek enflasyon oranları ve hayat pahalılığı her geçen gün şiddetini arttırıyor. Milyonlarca emekçinin açlıkla karşı karşıya kaldığı bugünlerde patronlar, katlanan kar oranları ile övünmeyi sürdürüyor.

Temmuz ayında asgari ücrete yapılan yüzde 34’lük ara zam, emekçilerin reel ücretindeki gerilemeyi yerinden oynatmadı bile. Buna karşılık çeşitli sektörlerden işçiler, iş bırakma ve grevlerle mücadele ederek çalışma koşullarının düzeltilmesi ve maaşlarının arttırılması için mücadele ediyor.

İletişim Emekçileri Açlıkla Karşı Karşıya

Esnek çalışma şartları ve düşük ücretlerle yaşamaya çalışan iletişim emekçileri de yapılmayan ya da çok düşük yapılan zamlarla karşı karşıya.
Sektörün bütününde büyük bir huzursuzluk kendisini hissettirirken; Patronların Ensesindeyiz İletişim Emekçileri Dayanışma Ağı’nın ağustos ayında yaptığı anket, iletişim emekçilerinin zam gerçeğini ortaya çıkardı.

Emekçilerin Yüzde 37’sine Hiç Zam Yapılmadı

Ankette iletişim emekçilerine ‘Asgari ücrete yapılan zammın ardından, maaşlarına yüzde kaç oranında artırıldı?’ sorusu yöneltildi. Soruya ‘Hiç zam yapılmadı’ diyenlerin oranı yüzde 37,3 ile en yüksek orana ulaştı. Yüzde 25’in altında zam yapıldı diyenlerin oranı ise yüzde 22,4 olurken; yüzde 25-34 arasında zam alanların oranı yüzde 16,4 oldu. İletişim emekçilerinin sadece 23,9’u yüzde 34’ün üzerinde maaş zammı aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!