19 Mayıs 2024, Pazar

PE Yazılım Emekçileri Dayanışma Ağı’ndan çağrı

PE Yazılım Emekçileri Dayanışma Ağı’ndan çağrı: Yalnız olmadığımızı birbirimize gösterelim

Geçtiğimiz günlerde Rekabet Kurumu tarafından kendi aralarında birbirlerinin işten çıkardıkları işçileri işe almama anlaşması yapan şirketlere para cezası kesildiği ortaya çıkmıştı. PE Yazılım Emekçileri Dayanışma Ağı ise ceza kesilen şirketlerde çalışan yazılım emekçilerine bir çağrı yaptı. “Yan yana gelme sırası emekçilerde” denilen açıklama şöyle:

Yan yana gelme sırası emekçilerde

Senin şirketinden ayrılan kişiyi ben işe almam, sen de benden ayrılanları alma; yıllık zamlarda bu seviyenin üzerine çıkmayalım; piyasadaki çalışan hareketliliğini nasıl azaltırız?

Patronlar bu konularda yaptıkları pazarlıkları “centilmenlik” anlaşması olarak adlandırıyor. Ücretleri baskılamak, çalışanların daha iyi şartlar için ellerinin güçlü olmasını önlemek adına girişilen bu sürecin yalnızca şirket kârları açısından centilmence olduğu aşikâr.

Çalışanlara karşı büyük bir şantaj olan, neredeyse kölelik koşullarını andıran bu uygulama sebebiyle Rekabet Kurumu tarafından 37 firma soruşturulurken 16 tanesi 150 milyon liradan fazla ceza aldı. Yani bu yaz çoğu teknoloji şirketinin aralarından anlaşmışçasına uyguladığı %20-25 zam oranının arkasından sahiden gerçek bir anlaşma çıktı!

Ceza çok yüksek, bir daha yapmazlar diye düşünmeyin. Bu cezanın bir bakıma şirketleri daha fazlasını yapmak adına cesaretlendireceği söylenebilir, piyasadaki bütün işgücünün bedelini keyfine göre belirlemek yalnızca 150 milyon liraysa gerekirse bu meblağ tek patronun cebinden bile karşılanır. Kira ödeyemez hâle gelen, kartlara borç atlatmaktan başka çare bulamayan, önünde bir gelecek göremeyen çalışanlar ise arkada dönen kirli pazarlıkların kurbanı olur.

Bu düzen böyle mi devam edecek?

Soruyoruz: Emekçilerin zararını kim ödeyecek?

İnsan Kaynakları departmanları bu rezillik nedir diye sorduğunuzda “Ne olacak yahu, herkes yapıyor çok yaygın bir uygulama” cevabının arkasına sığınmaya devam edebilecek mi?

Nasıl patronlar birlikte hareket ediyor, birlikte karar alıyor, birlikte kâr oranlarını katlıyorsa emekçiler de aynısını yapmalı. Böyle gitmemeli diyenler, %1 performans zammı artışı için ek mesai yapmayı reddedenler, açıklanan zamların daha bordroya yansımadan enflasyon karşısında erimesini izlemek istemeyenler yan yana gelmeli.

Şimdiye kadar şikayet etmekten fazlasını yapamadık diye düşünmeyin, bugün emekçilerin anlaşmasının tam zamanı! PE Yazılım Emekçileri Dayanışma Ağı’na katılın, işimizi ve emeğimizin değerini birlikte savunalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!