24 Mayıs 2024, Cuma

Mall of Antalya Baydöner’de çalışan işçi anlattı: Adisyonun adı kölelik 

Antalya’da bulunan Mall of Antalya AVM’nin içinde yer alan Baydöner İskender’de çalışan işçiler olumsuz çalışma koşullarıyla karşı karşıyalar.

Patronların Ensesindeyiz’e ulaşan işçiler, AVM’de uygulanan çalışma koşullarının “kölelik koşulları” olduğunu ve buna karşı mücadele ettiklerini belirtiyor. İşçiler, 13-14 saate varan mesai sürelerinin, fazla mesai ücretlerinin ödenmemesinin, yetersiz işçi çalıştırma, mobbing ve müşteriye atılan türlü yalanların, Baydöner’de günlük rutin haline gelmiş durumda olduğunu ifade ediyor.

AVM’de çalışan işçi yaşadıkları derin sömürüyü Patronların Ensesindeyiz’e anlattı.

Çalışma koşullarınızdan bahseder misiniz?

Tabii. Bizde çok az sayıda işçi çalışıyor, hiçbir yere yetişemiyoruz. Durum böyle olunca da çoğu zaman 13-14 saat çalışıyoruz. Hadi tamam çalıştık, ama bu kez de fazla mesai ücretlerini ödemiyorlar. Bu tempoda çalıştırmak için de sürekli mobbing ve baskı uygulanıyor haliyle. Mola desen yüzünü gören olmuyor. Böyle özetleyebilirim.

Mola yok mu? 

Mola yok, ‘’döner değişimi yalanı’’ var.

Nasıl yani, biraz daha açabilir misiniz?

Çalışan sayısı az olduğu için gün içinde molaya çıkmamız çok zor. Bazen dayanamadığımız durumlar olduğunda gelen müşterilere, döner değişimindeyiz siparişiniz gecikebilir, yalanı atılıyor. Müşteriye yalan söylemek yerine çalışma koşullarını iyileştirmek akıllarına gelmiyor tabi.

Zaten gelen müşteriler de durumumuzu çok net görüyorlar. AVM’de diğer işyerlerindeki arkadaşlarımızın, bizde de durumlar farklı değil ama sizin kadar da değil, dediği çok oluyor. Baydöner, AVM işçileri arasında sömürüsüyle meşhur anlayacağınız.

Bu koşullara itiraz etmiyor musunuz?

Ediyoruz tabii ama tahmin edersiniz hemen kapı gösteriliyor, istifaya zorluyorlar. Daha yeni birkaç arkadaşımız daha işten ayrıldı. Zaten yeni gelen arkadaşlarımız da bir hafta dayanamıyor, haklı olarak. Köle arıyorlar kendilerine çünkü.

Peki ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Şikayet etmek yetmez, mücadele etmek zorundayız tabii. Bunun da iki yolu var sanırım. Ya hukuki yollardan bireysel olarak hakkımızı arayacağız, ki bunun işçiler lehine sonuçlandığı örnek var mı, ben bilmiyorum. Arabuluculuk süreci diye bir şey var. Nasıl bir araysa 2-3 yıl sürüyor. O zamana kadar da kim öle kim kala durumu oluyor açıkçası.

İki yol var dediniz, ikincisi nedir?

Biraz önce de söyledim. Mall of Antalya AVM’de çoğu yerde de durumlar aynı. Sürekli kendi aramızda da konuşuyoruz, bir çözüm bulmamız gerekiyor diye, bulacağız da. Patronların Ensesindeyiz Ağı şu an AVM içinde giderek yaygınlaşıyor. Önce birlik olmak zorundayız. Patronların Ensesindeyiz Ağı ile bunu sağlamaya çalışacağız. Sonrasında da hep birlikte, topluca hem hukuki haklarımızı hem de anayasal olan bütün haklarımızı kullanabiliriz.

Zor bir seçenek değil mi? 

Zor evet. Çoğu arkadaşımız işsiz kalırsam diye çekiniyor haklı olarak ama bu koşullarda da çalışmaya ne kadar devam edebiliriz? Örneğin, burası Altınova semtine yakın bir AVM, görece şehirden uzak, burada bile artık kiralar 7-8 bin TL oldu. Bu ücretlerle, çalışma koşullarıyla geçinmemiz zor değil, imkansız hale geldi.

Bizim mücadele etmekten başka çaremiz yok anlayacağınız. Biz böyle sürekli şikayet ettikçe kimse bizim hakkımızı vermeyecek. Bir yerden başlamak zorundayız.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı? 

AVM’deki diğer tüm işyerlerinde çalışan arkadaşlarıma sizin aracılığınızla buradan çağrı yapmak istiyorum. Yemek bölümünde, mağazalarda, temizlik hizmetlerinde, depolarda çalışan arkadaşlarıma, hatta moto-kuryelere…

Patronların Ensesindeyiz Ağına katılın. Bu dayanışma ağında avukat arkadaşlarımız da bizimle birlikte. Bizim bizden başka kimsemiz yok. Patronlara boyun eğmeyin, gelin mücadele edelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!