19 Mayıs 2024, Pazar

Van CMC çağrı merkezinde tacize uğrayan işçi anlattı: Susmayacağım!

Daha önce pek çok kez özellikle Van’da ağır çalışma koşulları ile gündeme gelen CMC firması bu kez de bir kadın çalışanın tacizae uğraması ile gündemde. Sosyal medyada yaşadığı tacizi duyuran Zeynep Tağtekin Patronların Ensesindeyiz Ağı temsilcilerine yaşadığı durumu anlattı.

Merhaba, sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Ben Zeynep Tağtekin 23 yaşındayım. Yaklaşık 2 yıldır çağrı merkezinde çalışıyorum.

Yaşadığınız tacizi sosyal medyadan duyurdunuz ilk olarak. Bize de bahseder misiniz neler yaşadınız?

CMC firmasında çağrı karşılama işi yapıyorum. Kiralık daire aradığım bir sürecim olmuştu. Takım liderim beni “bir daire var aklıma sen geldin diye aradı”. Tutmayacağımı söyledim. Bunun üzerine şirket içerisinde Vodafone projesinden farklı bir projeye geçişim istenmişti bununla ilgili birkaç şey söyledi ardından çay içme teklifinde bulundu. Geldikten sonra yanıma otur diye ısrar etmeye başladı karşılığında ısrarla “Azad abi rahatsız oluyorum ısrarından, bu durumdan hoşlanmadım ve mesafe yeterli” dememe rağmen ısrarı devam etti “ ne var bunda, ben rahatsız olmuyorum ama, ne var oturuyoruz işte ve bana abi deme” şeklinde yanıtlar aldım. Yaklaşık 20 dk boyunca bu konuşma gibi diyaloglar gerçekleşti bir ara elini omzuma attı tekrar rahatsız olduğumu ve gitmesini istediğimi söylemem üzerine bir süre daha ısrar ettikten sonra gitti. Aslında hemen ertesi günün sabahı şirkete gittim önce insan kaynaklarıyla durumu paylaştım ancak karşılaşmış olduğum tavır şiddeti gerekçelendiren bir tavırdı devamlı bu şirketimizde ilk defa yaşanan bir olay, bu özel bir buluşma ve şirket dışında olmuş yanıtlarını aldım. Ardından bir süre dönüş bekledim ancak üzerinden yaklaşık bir buçuk hafta geçmesine rağmen kafalarını kuma gömüp süreç tamamlanana kadar uzaklaştırılma dahi verilmeden devam edildi. Defalarca kez sordum, sordurdum dönüş alamadım ardından öncelikle şirketin etik hattını aradım durumu anlattım birkaç günde etik hattan dönüş bekledim ancak hiçbir dönüş olmadı. Ben de son çare savcılığa gidip öncelikle suç duyurusunda bulundum ardından da hem dikkate alınabilmek hem de aslında birçok kadının bunu geçmişte yaşamış olduğunu düşünerek bunun üstünün kapatılamayacağı ve herkesin yaşadığı tacizi dillendirmekte bir nebze cesaret bulabilmesini isteyerek twitterda paylaşım yaptım. Hemen ardından önce yöneticiler tarafından aranarak “kişisel tavsiyeleri” twiti silmem olduğunu duydum. Ancak twitten sonra bir sürü kadın ulaştı ve yaşadıkları mobbingi, tacizi paylaştı. Bu açıkçası beni daha da kinlendirdi ve gerçekten bu meseleye karşı daha da mücadeleci bir tarafa itti. Bu süreçte çok net bir şekilde şunu anladım durum hiç de insan kaynaklarının ilk defa karşılaştığı, karşısında hayretler içinde kaldığı bir durum değildi. Aksine gayet soğukkanlılıkla örtbas edilmeye çalışılan bir durumdu. Israrla “sunulan gerekçelerin hiçbiri geçerli değil” diyerek, yaşanan olayda sorgulanan hep ben oldum. “Nerede, nasıl görüşüldüğü, kimin önce aradığı, kimin davet ettiği” gibi uzayıp giden bir sürü soru soruldu. Gayet rahatça da “bu kanıtlanabilir değil belki de sen yanaştın nereden bilelim” sorusuyla bile karşılaştım. Twitten sonra bile arandığımda “İK bir şey yapamıyor, şirket içinde olmamış” yanıtını aldım. Ancak bizler zaten şirkette çalışan insanlar değiliz şirket içerisinde olmasa bile ben şirketin çalışanı olmasam bile karşı tarafın bir fail olduğu atlandı.

Kadınlar işyerlerinde devamlı tacize uğruyor. Sizin yaşadığınız durumda şirketin tavrı ne oldu? 

Sadece bu sektörde değil tüm sektörlerde kadınlar bu ve benzeri durumlarla karşılaşıyor. Ancak birçok kez sürecin yıpratıcılığı yönetimin tavrı ve aslında örtbas edileceğinden kadınların emin oluşu yüzünden kapanıp gidiyor. Ama çok nettir ki bu durumun ne izahı ne gerekçesi olabilir. Bugün tacize karşı durmazsak yarın bize veya bir başka kadının başına çok daha fazlası gelebilir. Bulunduğumuz tüm alanlarda iş yerlerimizde hele ki böylesine kadın çalışan sayısıyla, CEO’sunun kadın olmasıyla övünen ancak kadın çalışanlarının yaşadığı mobbingi tacizi gerekçelendirmeye kafa yoran, tacizle uzlaşmayı hedefleyen, örtbas eden taciz edeni değil de karşı tarafı sorgulayan bir yönetimle ne çalışmak zorundayız ne de kafamızı çevirip görmezden gelebiliriz. Hiçbirimiz yalnız değiliz bunu yaşayan ne ilk kişiyiz ne de karşısında durmazsak son kişi olacağız. Bu yüzden bugün bu durumda dayanışmak, dayanışmayla ayakta kalmak hayati önem taşıyor. Biz taciz edenlerden de onların elini tutan yönetimlerden de çok daha güçlüyüz.

Dediğiniz gibi işyerlerinde kadınlar pek çok kez benzer durumlar yaşıyor ve genelde üstleri örtülüyor. Sizin gibi benzer durumlar yaşayan başka kadın çalışanlara ne söylemek istersiniz?

Bundan sonra elbette hukuki süreci devam ettireceğim. Ancak twit sonrası üst üste arayıp bize de olayı anlat deyip günlerdir sessiz kalan yönetimden de bir beklentim yok. Süreç tamamen kadınların özellikle de bulunduğum iş yerindeki kadınların dayanışmasıyla, baskısıyla ve aslında olayın kaynayıp gitmemesi adına devamlı taze tutulup tacizi yapan kişi “karşı ne yapıldı nasıl tavır takınıldı” kısmının ısrarla sorgulanmasıyla sonuçlanacağına inanıyorum. Bu süreçte ebette bireysel bir öfke kusmayacağım aksine bunun nasıl burada normalleştiği kısmının sorgulanması gerek ve bunu kullanabildiğim her kanaldan olabildiğince dillendirerek başta benim değil failin ve aklayan koruyan yönetimin sorgulanması gerektiğinde ısrar ederek yapacağım.

Yaşanan taciz olayıyla ilgili Patronların Ensesindeyiz Çağrı Merkezi Çalışanları Dayanışma Ağı’ndan alınan görüşte ise şunlar söylendi:

“İşyerlerinde kadınlar sistematik bir biçimde tacize, mobbinge uğruyor. Çağrı merkezi de kadınların kötü koşullarda çalıştığı bir sektör. CMC firmasında daha önce yaşanan hak gasplarını gündeme getirmiştik. Şimdi de bir taciz haberi ile gündeme geldi. Tacize uğrayan arkadaşımız Zeynep ile dayanışmamız sürecek. Süreç sonlanana kadar Zeynep’in yanındayız ve mücadelesini büyüteceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!