25 Mayıs 2024, Cumartesi

CMC Çağrı Merkezi deprem bölgesindeki işçileri çalışmaya zorluyor

M+ Plus Grup şirketlerinden biri olan CMC Çağrı Merkezi’nin, Malatya’daki işçileri depremin üzerinden daha birkaç gün geçtikten sonra aradığı ve çalışmaya başlayıp başlayamacaklarını sorduğu iddia edildi.

Patronların Ensesindeyiz Çağrı Merkezi Çalışanları Dayanışma Ağı’ndaki CMC çalışanlarının aktardığına göre, Malatya’daki işçilere bir süredir çağrılara girme baskısı yapılıyor, yöneticiler işçilerin durumu ile ilgilenmek bir yana işçilerin bir an önce işe dönmelerini istiyor.

Çalışanlar, işçilerin sağlığı ile ilgilenmeyen CMC yöneticilerinin işçilere iş bilgisayarı ve ekipmanları sorduğunu da aktardı. İşçiler bunun bir sebebinin ise işe devam edemeyecek işçilerin tazminatsız işten çıkarılmasını sağlamak olabileceğini iddia etti.

Deprem bölgesinde olmayan ama yakınları depremden etkilenen işçilere izin verilmediği, en iyi ihtimalle yıllık izinlerinden 1 gün izin kullanabildikleri aktarıldı.

Çağrı merkezi işçileri ücretli izinli sayılmalı, ücretleri kesintiye uğramamalıdır

Konuyla ilgili PE Çağrı Merkezi Çalışanları Dayanışma Ağı bir açıklama yaparak, deprem bölgelerinde çalışan çağrı merkezi işçilerinin ücretli izinli sayılması gerektiğini, çağrı merkezi çalışanlarının birlik olması gerektiğini belirtti.

“Malatya’da şubesi bulunan CMC çağrı merkezi işçileri depremin daha üçüncü gününden itibaren çalışmak konusunda arıyor. Deprem bölgesi dışında olan ve depremden ailesi ve yakınları etkilenen işçiler ise çalışmaya devam ediyor. İzin almakta zorluk çekiyorlar. 

Gözünü kâr hırsı bürümüş CMC patronunu daha önce de sağlık sorunu yaşayan işçileri kendi kaderine bırakması ile tanıyorduk. Sizden vicdanlı olmanızı beklemiyoruz, biliyoruz olamazsınız. Ama bu saçmalığa son verin, deprem bölgesinde olan ve yakınları depremden etkilenen işçilere ücretli izin verin. Emekçilerin hayatı ve yaşadıkları sizin kârınızdan daha önemlidir!

Bu ahlaksızlığa karşı tüm çağrı merkezi çalışanlarını dayanışmamızın parçası olmaya çağırıyoruz. Bu zor günleri dayanışma ve örgütlülüğümüzle aşabiliriz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!