17 Haziran 2024, Pazartesi

DEPREMDEN ETKİLENEN İŞÇİLERE İŞBAŞI BASKISI DERHAL SON BULMALIDIR!

DEPREM BÖLGESİNDE 

İŞBAŞI BASKISINA SON

DERHAL ÜCRETLİ İZİN VE İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI

Deprem nedeniyle on binlerce yurttaş hayatını kaybetmiş, yüz binlercesi yaralanmıştır. Sağ kurtulan milyonlarca yurttaş ise ciddi bir barınma, sağlık ve güvenlik tehdidi ile baş başa kalmıştır. Bu tehditlerle yaşamaya çalışan bölge halkımız şimdi de “çalışma baskısına” maruz kalmaktadır. Bu konuda dayanışma ağımıza pek çok ihbar gelmektedir.

Yakınlarını ve evini kaybetmiş milyonlarca emekçi, patronların çalışma baskısı ile bir kez daha mağdur ediliyor. Bunca tarifsiz acının içerisinde çalışmaya zorlanan emekçilere, “olan oldu, işinize dönün, çünkü biz zarar ediyoruz” denilmektedir. İşçilere yapılan tehditleri haber alıyoruz. İşten çıkarma ve ücret kesme bunların başında geliyor.

Patronların kar hırsı, insani bütün değerleri hiçe sayarak depremde de dizginlenemiyor. Buradan gözü dönmüş patronlara sesleniyoruz:

Depremden etkilenen hiçbir işçiyi zorla işe çağıramaz, çalışamaz durumda olan işçileri işten çıkarmayla tehdit edemezsiniz. Depremden ötürü işbaşı yapamayan işçilerden ücret kesintisi yapamazsınız. Çalışmaya zorladığınız hiçbir işçiye fazla çalışma baskısı uygulayamazsınız. Zorda bıraktığınız her bir işçi için peşinizde, ensenizde olacağız.

Patronların yasal boşlukları kullanarak işçileri çalışmaya zorlamasına göz yuman, hatta teşvik eden iktidarın da payı var. Buradan hükümete sesleniyoruz:

Deprem bölgesindeki işletmeler işçilere işbaşı baskısına son vermeli, depremden etkilenen tüm emekçiler ücretli izinli sayılmalı, çalışma ve izin hakları güvenceye alınmalıdır. İşten çıkarma derhal yasaklanmalıdır.

Patronların Ensesindeyiz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!