25 Mayıs 2024, Cumartesi

Belediye Başkanını eleştiren işçiye uzaklaştırma cezası

Maltepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde çalışan Turan Suludere, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın belediye bütçesini kullanarak CHP milletvekillerine ayakkabı hediye etmesini sosyal medya hesabından eleştirdi. Belediyenin iştirak firması MATAŞ bunun üzerine işçiye 2 ay uzaklaştırma cezası verdi.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, geçtiğimiz günlerde CHP’li milletvekillerine ve bazı PM üyelerine “Ayağınıza taş değmesin” notuyla hediye ayakkabı göndermişti. Fotoğrafların haber portallarında yayınlanması üzerine sosyal medya üzerinden binlerce yurttaş olaya tepki göstermişti.

Tepkiler üzerine CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Maltepe Belediye Başkanı CHP’li Ali Kılıç’ın “hediyelerini” doğru bulmadıklarını, kabul etmeyip iade edeceklerini açıklamıştı. Yüzlerce siyasetçiye gönderildiği anlaşılan bu ayakkabıların maliyetinin nasıl finanse edildiği ise tartışma konusu oldu.

Bir belediye başkanı tarafından siyasetçilere pahalı ayakkabılar alınması Maltepeli yurttaşların ve belediye işçilerinin de tepkisini çekti. Pek çok işçi ücretler ve iş güvenliği malzemeleri için bulunamayan kaynağın, siyasi jestler söz konusu olduğunda ortaya çıkmasını eleştirdi.

Olayın ortaya çıkmasının ardından Zümrütevler Semtevi bir açıklama yayımlamıştı.

Maltepe Belediyesi işçisi, aynı zamanda o belediyede ikamet eden bir yurttaş olmanın da hassasiyetiyle, sosyal medya hesabından Ali Kılıç’ın ayakkabı hediye etmesiyle ilgili bir haberi alıntılayıp aşağıdaki mesajı paylaştı.

“Temizlik işçilerine de 22 günde 6 eldiven.
Sendika ortada yok.
Meclis üyeleri
İş sağlığı güvenliği hak getire.”

Bunun üzerine Maltepe Belediyesi’nin iştirak firması MATAŞ tarafından işçiye soruşturma açıldı. Açılan soruşturma doğrultusunda,  disiplin kurulundaki sendika temsilcilerinin de onayı ile oybirliğiyle, işçiye iki ay uzaklaştırma cezası verildi.

Kararın gerekçesi olarak ise “Maltepe Belediyesi ve Belediye Başkanı Ali Kılıç hakkında yapılan asılsız haberleri alıntılayarak kamuya açık olan bir platformda belediye ve belediye başkanını küçük düşürücü beyanlarda bulunması ve paylaşımın eleştiri sınırlarını aştığı” gösterildi.

İşçi için iki ay ücret alamamak anlamına gelen uzaklaştırma kararı disiplin kurulundaki sendika temsilcilerinin de onayı ile oybirliğiyle alınmış oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!