19 Mayıs 2024, Pazar

Vodatech Çağrı Merkezi’nde kötü çalışma koşullarına karşı işçiler ses çıkarıyor

Patronların Ensesindeyiz Çağrı Merkezi Çalışanları Dayanışma Ağı kurulmasının ve Webhelp çağrı merkezindeki işçilerin kazanım elde etmesinin ardından çeşitli çağrı merkezlerinden ses çıkmaya başladı. Çağrı merkezi çalışanları kötü çalışma koşullarına karşı bir araya gelip mücadele etmeye ve koşulları teşhir etmeye devam ediyor.

Yalova ve İstanbul’da şubeleri bulunan ve CarrefourSa, TeknoSa, EnerjiSa, AvivaSa gibi Sabancı Holding’e bağlı şirketlere çağrı merkezi hizmeti veren Vodatech işçileri, Patronların Ensesindeyiz Ağı’na çalışma koşullarını anlattı. Her yıl kârlarını yüksek oranlarda artıran ve ülkenin en zengin ailesi olan Sabancı’lara ait şirketlere çağrı merkezi hizmeti veren işçiler kötü koşullarda çalışıyor, düşük ücretler alıyor.

Vodatech işçileri, işçilerin koşulları söz konusu olduğunda devreye girmeyen ve kârları dışında hiçbir şeyle ilgilenmeyen bu şirketlerin yöneticilerinin bazen ofislere gelerek işçileri denetlemeye çalıştıklarını anlattı.

Yöneticilerin bağırma sesleri hattın diğer ucundakilere gidiyor

Çalışma yoğunluğunun çok fazla olduğunu ve özellikle yöneticilerin çok fazla baskı yaptığını belirten işçiler, yöneticilerin ofiste çalışanlara devamlı bağırdığını hatta bağırma seslerinin hattın öbür ucundaki insanlara gittiğini ifade ettiler. Bazen yoğunluktan haftalık tatillerin kullandırılmadığını, tüm hafta tatilsiz çalıştıklarını, son anda söylenerek fazla mesaiye bırakıldıklarını, izin günlerinde bile işe çağrıldıklarını anlattılar.

Mola süreleri ihtiyaçları karşılamaya yetmiyor 

Molaların zaten normalde de kısa olduğunu ama bunun bile kullandırılmadığını söyleyen işçiler ihtiyaçlarına yetmeyecek sürede molalar verildiğini söylediler. Sürekli sudan sebeplerle işten çıkarmaların yapıldığını, hiçbir hak vermemek için deneme süresinde çıkarmaların daha yoğun olduğunu söyleyen işçiler, işten çıkarmak istedikleri kişilere sicillerine işleneceği söylenerek zorla istifa dilekçesi yazdırıldığını anlattılar. Hat yoğunluğu olmayan günlerde zorla ve işçilerin onayı olmadan ücretsiz izne çıkarıldıklarını ve asgari ücret altında ücretler yatırıldığını ilettiler.

Ücretlerin çok düşük olduğu ve yemek ücretinin verilmediği şirkette çalışanlar için bir yemekhane bulunuyor. Fakat işçiler, yemekhanedeki yemeklerin çok kötü olduğunu bazen arkadaşlarının zehirlenme belirtileri gösterdiklerini aktardılar.

Vodatech işçileri bu koşullara karşı yalnız değil

Böyle gitmez diyen Vodatech işçileri, içerdeki mesai arkadaşlarına koşullara daha fazla sessiz kalmama, birlikte mücadele etme ve Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak bir araya gelme çağrısı yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!