19 Mayıs 2024, Pazar

Kadıköy’de Çalışan Motokuryeler Dayanışma Ağı Kurdu

Kadıköy’de farklı firmalara bağlı çalışan kuryeler bir araya gelerek dayanışma ağı kurdular. Bordrolu-esnaf farketmeksizin tüm kuryeleri hak mücadelesi ve dayanışma için bir araya çağıran işçiler, zam dönemlerinde görünür hale gelen yoksullaşma ve sömürünün aslında yıl boyunca devam ettiğini belirttiler.

Geçinilebilir bir ücret kazanmak için hep daha fazla ve daha hızlı sürmeleri gerektiğini, çalışma saatleri uzadıkça kazaların arttığını, kış yaklaştıkça işlerin daha da zorlaşacağını anlatan işçiler kahvaltıda bir araya gelerek çalışma koşullarını ve taleplerini tartıştı. İşçiler, firmaların ve depoların zam dönemlerinde yarattığı küçük farkların durumu örtbas edemediği, parayla satılan üniformalardan motorların bakım masraflarına, sigorta ödemelerinden sağlık koşullarına, güvenli çalışmadan mobbinge pek çok başlıkta büyük sorunlar yaşandığı ve bu sorunların giderek büyüyeceği, örgütlülük ve dayanışmanın zorlaşan koşullara en iyi hazırlık olduğunda ortaklaştılar. Birlikte hareket etmenin işçilerin çalışmak ve uyumaktan ibaret hale gelen yaşamlarında da değişik yaratarak mücadeleye güç vereceğine değinildi.

Bu alandaki emek sömürüsünün boyutlarını ve Moto kuryelerin mücadelelerini daha görünür kılmak üzere Patronların Ensesindeyiz Kadıköy Motokurye Emekçileri Dayanışma Ağı’nı birlikte büyütme kararı alan işçiler, tüm moto kuryelere mücadeleye katılma çağrısında bulundu.

PE Motokurye Kargo Emekçileri Dayanışma Ağı’nı sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz:

            

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!