DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Kırtur Turizm’e ait Babadağ Teleferik’in patronu işçileri köle sanıyor

Muğla Fethiye’de Babadağ Teleferik’i 25 yıllığına kiralayan Kırtur Turizm dağın tepesine yaptığı lüks restoranlarda emekçileri köleye çeviriyor. 

 

Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı’nı arayan Kırtur Turizm işçileri çalışma koşullarını anlatarak şikâyetlerini dile getirdiler. 

 

İşçiler her gün hukuksuz biçimde 14 saati bulan mesai süreleri ile çalışmak zorunda bırakılıyor. Sezon başında firma tarafından işçilere 08.00-21.30 arası çalışma olacağı ama bunun kısa süreliğine böyle olduğu ve bir süre sonra vardiya sistemine geçileceği belirtiliyor. Ancak sonrasında vardiya sistemine geçmeyen Kırtur Turizm yönetimi kanunen bir işçiyi 11 saatten fazla çalıştıramayacağı halde 14 saatlik çalışma sürelerini işçilere dayatmaya devam ediyor.

 

Görüşlerini aldığımız işçilerin aktardığına göre dağın başındaki restoranlarda görev yapan işçiler yanlarına su, yiyecek bile alamıyorlar, çünkü yasak. Zaten asgari ücretle çalışan işçiler bu yasak yüzünden işletmenin fahiş fiyatlarla satış yaptığı restorandan alış veriş yapmaya zorlanıyorlar. Ayrıca çalışma alanlarına çantayla çıkmanın yasak olduğunu; şarj aletlerini, güneş kremlerini, su ve yiyecek ihtiyaçlarını yanlarında taşıyamadıklarını; uzun saatler güneş altında çalışan işçilerin korunaklı bir kulübeye sahip olmadıklarını, kendilerine kalitesiz şemsiyeler verildiğini, bu şemsiyelerin de Babadağ’ın rüzgârında yırtıldığını ve yırtılan şemsiyelerin ücretinin de işçilerden kesilmeye çalışıldığını anlattılar.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Marmaris Uğur Okulları’nda zorunlu ücretsiz izin ve istifa baskısı

Özel okul sektörü büyürken, emekçilerin yaşadıkları sorunlar günden güne artıyor.  Öğretmenler kamuya oranla çok düşük …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x