DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Türkerler’e bağlı VEDAŞ elektrik dağıtımda işçiler toplu halde sendikadan istifa etti

Türkerler Holding’e bağlı Van, Muş, Hakkari ve Bitlis illerindeki elektrik dağıtımını yapan VEDAŞ’ta çalışan işçiler bağlı oldukları Tes-İş sendikasından topluca istifa ettiler.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan bir VEDAŞ işçisi, çalışanlara yönelik haksızlıklar olduğunu, işe alındıkları sırada vaat edilen maaşın altında maaş verildiği, elektrik sektörünün önemli ve bir o kadar tehlikeli bir sektör olduğu ve normalde sözleşmelerinde asgari ücretin yüzde 60 fazlası maaş verilmesi gerektiği ancak bu ibarenin kaldırılarak asgari ücretin çok az üstünde maaş verildiğini belirtti.

Sendikal haklarının da verilmediğini belirten işçi, işçilerin sendikalaşmak istemeleri talebine karşılık firma yetkililerinin “işten atılma sebebi” olduğunu bildirdiğini, daha sonra kendi istedikleri Türk-İş’e bağlı Tes-İş sendikasına “bizim istediğimiz sendikaya girmeyen işten atılır” tehdidiyle girmeye zorladıklarını iddia etti.

İşçiler, Disk’e bağlı Enerji-Sen’e girmek istemeleri üzerine VEDAŞ patronlarının işten çıkarma tehdidi ile sendikaya girmelerini engellediklerini dile getirdi.

Uzun süredir çeşitli haksızlıklar yaşandığını belirten işçiler, sendikanın sözleşmenin uygulanmasına izin vermediğini, bu yüzden 500 işçinin sendikadan topluca istifa ettiğini aktardı.

İşçiler, var olan haklarının uygulanmasını sağlamak için mücadele edeceklerini dile getirdiler.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Seferihisar’da motokuryeler bir araya geldi

Son günlerde Getir, Vigo, Yemeksepeti ve başka şirketlerde yapılan zam talepli eylemlerin ardından motokuryeler birlikte hareket etmek …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x