DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Gemont işçileri haklarını istiyor

Rusya’da Tataristan Özerk Cumhuriyeti’ne bağlı Nizhnekamsk şehrinde 2160 Türkiye’li işçi mahsur kaldı.

Gemont firması tarafından EP-600 Etilen projesinde çalıştırılmak üzere bir yıl önce Rusya’ya götürülen işçiler son bir aydır iş ile ilişkileri kesilmesine rağmen ülkeye dönemiyor.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na güncel durumu aktaran işçiler, belirsizliğin devam ettiğini, şirket tarafından oyalandıklarını söylediler. Son iki haftadır ana firma ile Gemont firması yetkilileri arasında çeşitli toplantılar yapıldığını ama kendilerine net bir plan sunulmadığını aktaran işçiler “burada durum gitgide ağırlaşıyor, sabah kahvaltılarında bile patates yiyoruz. Dört aydır maaş alamayan insanlar var, ailelerimize para yollayamıyoruz. Gemont firması bizi koz olarak burada tutuyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Gemont firması, işçilere Rusya’da kurdukları ve sahibi yine Sadık Akman olan paralel Rus firmasına sözleşme imzalattırdığı için, işçiler haklarını almadan ülkeye dönmek istemediklerini dile getirdiler.

İşçiler haklarını almak ve bir an önce ülkelerine dönmek için mücadele ediyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Seferihisar’da motokuryeler bir araya geldi

Son günlerde Getir, Vigo, Yemeksepeti ve başka şirketlerde yapılan zam talepli eylemlerin ardından motokuryeler birlikte hareket etmek …

1 1 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x