DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Türk Tuborg’ta işten atılan işçinin mücadelesi kazanımla sonuçlandı

Türk Tuborg’da haklarını aradığı için pandemi döneminde zorunlu ücretsiz izin bahanesiyle işten çıkarılan işçinin mücadelesi kazanımla sonuçlandı. Mahkeme işçinin işe iadesine karar verdi.

Yaklaşık 2 sene önce bir araya gelen Türk Tuborg emekçileri, çalışırken yaşadıkları bir dizi problem karşısında örgütlü hareket etmeye karar vermiş ve PE Tuborg Emekçileri Dayanışma Ağı’nın kuruluşunu ilan etmişti.

Tanım dışı iş yükleri, yazılı olmayan fakat sözlü olarak bildirilen fazla mesai zorlamaları gibi bir çok başlıkta mücadele eden işçiler karşısında şirket bazı geri adımlar atmak zorunda kalmıştı. PE Tuborg Emekçileri Dayanışma Ağı tarafından yapılan açıklamaların ve güçlenen örgütlenmenin karşısında tedirgin olan şirket, örneğin gece çalışmasını (mesai sonrasında yazılı olarak bildirilmeyen ancak sözlü olarak bildirilen) birkaç aylığına başka bir bahaneyle kaldırdılar.

Haberlerin çıktığı ay daha önce hiç olmamış bir şey yapıldı ve işçilere biner liralık hediye kartı dağıtıldı. Bir süre sonra ise maaşlarda iyileştirmeler yaşandı.

Tüm bunlar Tuborg işçisinin kendine ve örgütlülüğüne olan güvenini artırmıştı. Sonunda şirket bunu engellemek adına burada örgütlü olan bir arkadaşımızı, pandemide AKP’nin patronlar için çıkardığı yasadan faydalanarak, önce ücretsiz izne çıkartıp, ardından tamamen hukuksuz bir kararla işine son vermişti.

Mücadele ettiği için işten çıkarılan işçi kazandı

Hakkını arayan işçilerin karşısına hukuksuz bir güçle çıkan Tuborg, bu kararının ardından bir kere daha kaybetti.

Patronların Ensesindeyiz Ağı ile mücadelesini sürdüren işçi işten atıldıktan hemen sonra başlattığı hukuki mücadeleyi kazandı ve mahkeme işçinin işe iadesine karar verdi. Patronların Ensesindeyiz Ağı’nda örgütlenen ve mücadele eden işçiler böylelikle, her fırsatta işçi düşmanlığı yaparak zenginliğini büyüten Tuborg yönetimine karşı bir zafer daha kazanmış oldu.

 

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ataşehir Belediyesi işçileri toplu iş sözleşmesinde yaşanan hak kaybına tepkili

İstanbul, Ataşehir Belediyesi’nde uzun süredir devam eden toplu iş sözleşmesi (TİS) süreci sözleşmeli memurların sosyal …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x