DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Sabri Özel işçileri davayı kazanmalarına rağmen haklarını alamıyor

Türkiye’de hâlihazırda birçok mağazası bulunan Sabri Özel Tekstil Ticaret Ve Sanayi A.Ş. işçileri haksız yere işten çıkarttı. Sonrasında işçiler mahkeme sürecini kazanmalarına rağmen alacakları ödenmedi. Sabri Özel’in eski işçileri 10 yıldır süren hukuk mücadelelerini Patronların Ensesindeyiz Ağı’na anlattı.

Bu süreçte oldukça yıprandıklarını belirten işçiler, iş yerinde zor koşullarda çalışarak mağdur olmalarının üzerine yaklaşık 10 yıldan fazla devam eden süreçte de ayrı bir mağduriyet yaşadıklarını dile getirdi.

“Aranızdan kura çektik kurada sen çıktın”

Sabri Özel Tekstil ile mahkemelik olma süreci nasıl başladı?

Murat: Aslında tüm çalışma dönemimizde mahkemelik olacak bir sürü şey vardı. Ama asıl mahkeme süreci yaklaşık 10-11 sene önce ücretlerin ödenmemeye başlamasıyla, geç ödenmesiyle ortaya çıktı. Maaşlar ortalama 20-25 gün gecikmeli ödeniyordu. Dayanmaya çalıştık ama benim evde oğlum ve babam sağlık sorunları yaşıyor. Özellikle babam o dönem kanser olduğu için ameliyat parasını denkleştirmeye çalışıyordum. En sonunda tepki gösterdik.  Biz tepki gösterince de “küçülmeye gidiyoruz” bahanesiyle bizi teker teker işten çıkarmaya başladı. Ondan sonra da alacaklarımızı isteyince “gidin dava açın alabiliyorsanız alın” dediler.

Nedim: Benim dava sürecim ve yaşadıklarım ise insanı sinirden güldürecek cinsten. Bizden sorumlu ustabaşı bir gün geldi ve “Herkesten memnunuz ama küçülmeye gideceğimiz için aranızdan birilerini çıkarmak zorundayız bunun için de kura çektik o kurada da sen çıktın” dedi. Ne diyeceğimi bilemedim direkt çıkardılar beni. Kaldı ki o dönemde ben de çalıştığım yerin havasız olmasından dolayı tüberküloz başlangıcı vardı. Tedavi görüyordum. Bunu bile bile beni işten çıkardılar. Aralık ayıydı. Aralık ayında bizim sektörde işler yavaşlar bu nedenle 2-3 ay iş bulamadım benim için çok zor bir süreçti. Hala da sıkıntılarımız devam ediyor.

Engin: Benim dava sürecim de Nedim’inkine benzer. Bana da “senden memnunuz ama çıkarmak zorundayız, 2 ay sonra tekrar gel işe alalım seni” dediler. Hiçbir hakkımı vermeden işten çıkardılar. Bir daha da gitmedim oraya, gururuma yediremedim 2 ay sonra gitmeyi tekrar. Dava sürecini başlattık.

Eminiz çoğu kişi içinden bu soruyu soruyordur: Nasıl oldu da bu süreç bu kadar uzun sürebildi? Bu süreci kangrene dönüştüren neydi?

Murat: Biz işten atılınca hemen arkadaşlarla gidip dava açma yolunu tercih ettik. Sonra bu davada lehimize karar verildi. Ancak öğrendik ki Sabri Özel kendi üretimini yaptığı makineleri elden çıkarmış üzerinde hiçbir şey yok. İcraya gidiyoruz ama bir şey alamıyoruz. Herkes her şeyi biliyor ama bir şey yapamıyoruz. Bekliyoruz şu an elimiz kolumuz bağlı. Bu 10 yıl sonunda anladık ki sesimizi çıkarmayınca mahkemede kazanmanın da bir anlamı kalmıyor.

Dava süreci dışında herhangi bir hak arayışı süreci oldu mu? Hakkımızı direnerek, sesimizi kamuoyuna duyurarak mücadele etmeliyiz dediniz mi?

Engin: Şu ana kadar olmadı açıkçası. Ancak şunu anladık tüm bu süreç boyunca hakkı yenen tüm işçilerin örgütlü, etkili mücadele etmeleri gerekiyor. Bizim haricimizde daha çok arkadaşımız var Sabri Özel’le sorun yaşayan. Bizlerin yan yana gelip beraber hareket etmesi gerekiyor. Başka türlü bir yol bırakmıyorlar. Her geçen gün cebimizden gidiyor. Patronlar rahat, lüks içinde, her gün cebindeki para artıyor.

Nedim: Hasta halimizle bizi işten çıkartabildiler. Maaşlarımız, fazla mesailerimiz, kıdem tazminatlarımız hepsi içeride duruyor. Mahkemeyi de kazandık. Ama yetmiyor. Patronlar gerçekten örgütlü bizim de yalnız durmamamız gerekiyor.

Murat: Bundan sonra hakkımız olanı her şekilde arayacağız. Kamuoyu gündemi haline getireceğiz. Gerekirse mağazaların önünde açıklama yapıp eylem yapacağız. Herkese duyuracağız bu meseleyi. Biz hakkımız olanı istiyoruz. İnanıyorum ki bu şekilde birlikte hareket edersek, örgütlü durursak kazanırız. Diğer türlü ne olduğunu 10 seneden fazladır yaşayarak öğrendik.  Sizlere de teşekkür ediyoruz. Bize hep destek oldunuz. Bu vesileyle tekstil işçilerini, çorap işçilerini Patronların Ensesindeyiz Ağı’nda örgütlenmeye, birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nursanlar Kartal Plaza inşaatında işçilerin ücretleri ödenmiyor

Yükleniciliğini Nursanlar İnşaat’ın yaptığı Nursanlar Kartal Plazalar şantiyesinde çalışmış işçilerin ücretleri ödenmiyor. Patronların Ensesindeyiz Ağı’na …

5 1 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x