21 Temmuz 2024, Pazar

Global AI Hub’da işçilere mobbing ve istifa baskısı

İstanbul’da faaliyet gösteren ve yapay zeka alanında hizmet veren Global AI Hub adlı şirkette yoğun mobbing uygulanarak son 2 ay içerisinde 11 kişinin istifaya zorlandığı, 3 kişinin de işten çıkarıldığı iddia edildi.

“Hedef tutturma” kisvesi altında yoğun çalışma, “performans artırma” adı altında mobbing. 

Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı’na ulaşan işçiler, İsviçre merkezli şirkette yapılan işin yorucu ve yoğun olduğunu, şirket yöneticileri tarafından devamlı mobbinge uğradıklarını iddia ettiler. Devamlı hedef tutturma baskısıyla çalışan işçiler, yatırım yönetiminin çok zorlu olduğunu, üç kişinin yapabileceği işi bir kişinin yaptığını, üstleri tarafından sürekli “yapacağız, edeceğiz” zorlamalarına maruz kaldıklarını belirttiler. Bu durumu şirket yönetimine ilettiklerinde aldıkları cevap daha da ilginçti: “Sizin performansınızı artırmak için yapıyorlardır”.

Yaygın salgın nedeniyle COVİD-19’a yakalanan işçilerin raporlarını ibraz etmesine karşı “sağlık raporu başarısızlığın bahanesidir” şeklinde tepki verildiğini, üç kişinin yapabileceği işi bir kişinin yaptığını, mesai bitiminden sonra dahi telefon aramalarının, maillerin gelmeye devam ettiğini, hafta sonu ve gece-gündüz kavramlarının silikleştiğini belirten işçiler kendilerini sürekli bir yarışta hissettiklerini dile getirdiler.

Hataya sürükleme, yapılan işi değersizleştirme, başkası önünde küçük düşürme ve daha fazlası…

Yalnızca bu şirkette değil tüm sektörde böylesi bir çalışma rejiminin olduğunu belirten Global AI Hub işçileri, “performansa dayalı olarak terfi alınacak” söyleminin altının boş olduğunu, mesleğe yeni başlayanların daha fazla sömürüldüğünü ve hatta genç kadınların şirket yöneticilerinin pozisyonlarını kullanarak tacize varan baskısıyla karşı karşıya kaldığını dile getirdi. Birçok kişinin sektörde bir daha iş bulamam gibi bir yanılsamayla sessiz kaldığı, çoğu kişinin dayanamayarak istifa ettiği belirtildi. Stajyer kadınlara yönelik psikolojik ve sözlü tacizlerin olağanlaştığını dile getiren işçiler, şirketin üst kurullarının bu duruma kayıtsız kaldığını belirtti.

“Sessiz kalmak hiçbir sorunu çözmediği gibi patronlara güç veriyor”

Bu sektör dahil olmak üzere benzer işlerin yapıldığı yerlerde bu uygulamaların yaygın olduğunu ancak birçok arkadaşlarının yapılanların mobbing olduğunun dahi farkında olmadığını belirten işçiler, kendi yaşadıklarını diğer işçilerin de duymasını, patronların ve yöneticilerin bu pervasızlıklardan vazgeçene kadar seslerini duyuracaklarını belirttiler. Son olarak sessiz kalmanın hiçbir sorunu çözmediğini, aksine patronlara güç verdiğini vurgulayan işçiler sonuna kadar mücadele edeceklerini vurguladılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!