25 Mayıs 2024, Cumartesi

Stajyer avukatlardan yaşanabilir ücret eylemi

PE Stajyer Avukat ve Hukuk Öğrencileri Dayanışma Ağı, İstanbul Barosu önünde yaşanabilir ücret talebiyle eylem gerçekleştirdi. Eyleme katılan stajyer avukatlar ve hukuk öğrencileri barolardan yaşanabilir bir tavsiye ücret açıklaması ve denetimi talep ederken aynı zamanda ücret sorununun kanuni düzenlemeyle çözümüne de işaret etti.

 

Geçtiğimiz günlerde stajyer avukat ve çalışan hukuk öğrencileri ile gerçekleştirilen ücret araştırması anketi ile gündeme gelen PE Stajyer Avukat ve Hukuk Öğrencileri Dayanışma Ağı, ücretlerin düşüklüğüne ve ücretsiz çalışmanın yaygınlığına dikkat çekmişti. Ücret sorununun çözümü için taleplerini sıralayan dayanışma ağı bugün İstanbul Barosu önünde eylem gerçekleştirdi. Eylemde stajyer avukat ve hukuk öğrencileri, yaşanabilir bir ücretin baro tarafından tavsiye ücret olarak belirlenmesi ve ücretsiz çalıştırmanın denetlenmesine, ücret yerine harçlık verilebileceğine yönelik genel yanlışın barolar tarafından düzeltilmesi yönünde çaba gösterilmesine, ücret sorunu için kanuni düzenlemeye gidilmesine yönelik bir dizi talep sıralandı.

Açıklamanın tam metni ise şöyle:

Basın ve Kamuoyuna

Bizler üniversite eğitimini tamamlamış stajyer avukatlar ve üniversitelerinin son sınıflarında çalışan hukuk öğrencileriyiz.

Yıllardır süregelen kronikleşmiş sorunlarımız, artan faturalar ve temel ihtiyaç ürünlerindeki pahalılaşmanın neticesinde katlanılamaz boyutlara ulaşmıştır. Ne mevcut iktidarın ne de baro yönetimlerinin yıllardır dile getirilen sorunlarımızı çözmek adına adım atmadığı bir tabloyla karşı karşıyayız.

Bizler icra dairelerinde, mahkeme kalemlerinde ve patron avukatların gönderdikleri başkaca her yerde sabah akşam çalışan ancak bu çalışmasının karşılığında asgari bir ücrete dahi layık görülmeyenleriz.

Mesleki eğitim adı altında birçok işi yaptığımız, yer yer patron avukatlara binlerce lira kazandırdığımız halde hukuk büroları açısından ücret alması yasak bahanesiyle neredeyse üç kuruş paraya çalıştırılmaktayız.

Yıllardır süregelen sorunlarımız pandemi döneminde artmış, son kriz koşullarında ise çekilemez bir vaziyete gelmiştir. Son artan fatura zamlarıyla birlikte birçok arkadaşımız faturasını ödeyememiş durumdadır. Aldığımız ücret en temel insani ihtiyaçlarımıza dahi yetmemektedir. Özellikle yeni mezun olmuş ve KYK/Burs imkanlarından faydalanamayan stajyer avukatlar Hukuk Bürolarında verilen ve ortalama 2500 TL’lik ücretlerle geçinmeye çalışmakta kira, faturalar ve başkaca temel ihtiyaçlarını bu meblağla karşılamaya çalışmaktadır.

Ülkemizde gelinen noktada bu ücretlerle yaşamak imkansızdır. Bizler gelinen noktada yaşayamamakta, olsa olsa hayatta kalmaya çalışmaktayız. Geçtiğimiz yıl 600 TL gelen fatura 800 TL’ye çıkmış, 70 TL gelen elektrik 140 TL’ye yükselmiştir.

Bizler tek çare olarak mücadeleyi görüyoruz.

Ülkemizde artık asgari koşullarda bir yaşam için gereken ücret için dahi mücadele etmek gerekmektedir. Yaşanılabilir bir ülke bundan bir yıl sonrasının değil hemen bugünün sorunudur.

İşbu nedenlerle aşağıda sıraladığımız taleplerin karşılanmasını istiyoruz:

  1. Baro yaşanabilir/ insanca bir tavsiye ücret yayımlamalı, buna uyulması takip edilmeli ve ücretsiz veya düşük ücretle stajyer çalıştıran avukatlara ilişkin disiplin süreci başlatılmalıdır
  2. Stajyerlerin İnsanca bir ücret alması için kanuni düzenlemeler yapılmalıdır.
  3. Stajyer avukatların ücret alması yasak söylemi yalandır. Bu yalanın yayılmasını önleme ve ortadan kaldırma görev barolardadır. Barolar bu görevlerini yerine getirmelidir
  4. Staj sonunda istenilen ruhsat harcı kaldırılmalıdır.

STAJYER AVUKAT VE HUKUK ÖĞRENCİLERİ DAYANIŞMA AĞI bütün stajyer ve çalışan hukuk öğrencilerini bu talepleri yükseltmeye çağırıyor.

Harçlık değil emeğimizin karşılığı için birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

 

PE Stajyer Avukat ve Hukuk Öğrencileri Dayanışma Ağı’nın Ücret Araştırması Anketi Sonuçlarıyla ilgili basına yansıyanlar:

https://haber.sol.org.tr/haber/bu-anket-sonuclarina-barolar-ne-diyecek-bu-aksam-gundem-olacak-324480 21

https://www.odatv4.com/guncel/bu-ankete-barolar-ne-diyecek-227892

https://tr.sputniknews.com/20220127/1053201360.html

https://t24.com.tr/haber/stajyer-avukatlarin-yuzde-59-1-i-2000-liranin-altinda-ucretle-calisiyor,1010975

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!