25 Mayıs 2024, Cumartesi

Diyarbakır’da Tekstil İşçileri Dayanışma Ağı yola çıktı

Diyarbakır’ın farklı tekstil fabrikalarında çalışan tekstil işçileri Huzurevleri Semt Evi’nde bir araya gelerek, PE Diyarbakır Tekstil İşçileri Dayanışma Ağı’nın kuruluşunu ilan etti.

Toplantıda ilk konuşmayı PE adına yapan avukat Sefer Karademir, PE’nin amaçlarını ve elde edilen deneyimleri paylaştı.

Özellikle salgın sürecinde yaşanan hukuksuzluklara karşı verilen mücadele örneklerini aktaran Karademir, bu hukuksuzlukların kural haline getirilmeye çalışıldığını, bunun karşısında ise işçilerin çaresiz ve yalnız olmadığını, mücadele ettiklerinde kazandıkları  örneklerin olduğunu vurguladı.

Patronların en büyük korkusunun işçilerin örgütlenmesi olduğunu vurgulayan Karademir, işçilerin yalnız olmadıklarını, PE’nin ve hukukçularının işçi sınıfının her zaman yanında olduğunu belirtti.

Karademir’in ardından söz alan Erdem Tüfekçi, Diyarbakır’da sermaye yatırımlarının hız kazandığını ifade etti.

14 Ekim’de yapılan Yatırım Zirvesi’ne ve Tekstil Organize Sanayi’nde kurulan fabrikalara değinen Tüfekçi, Vali Münir Karaloğlu’nun bu toplantıda, “Sanayicimizin emrindeyiz” dediğini belirterek, “Onlar örgütlüyse biz de örgütleneceğiz. Her fabrikada uçan kuştan haberimiz olacak. Her arkadaşımızın yanında olacağız. Birlikte mücadele etmenin yolunu yaratacağız” dedi.

Tüfekçi, PE Diyarbakır Tekstil İşçileri Dayanışma Ağı’nın kurulduğunu ilan etti. “Geçinemiyoruz. İnsan gibi yaşamak için mücadele edeceğiz!” diyerek sözlerini tamamladı.

Toplantıya katılan tekstil işçileri yaşadıkları sorunları paylaştı.

Toplantıya katılan bir tekstil işçisi, çocuk işçilerin çalıştırıldığını, sigortasız çalışmanın yaygın olduğunu, asgari ücretin altında ücretlerle çalıştırıldıklarını ifade etti. “İşçilerin örgütsüzlüğünü fırsat bilen patronların karşısında artık biz olacağız” diyen tekstil işçisinin konuşmasının ardından toplantı sonlandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!