DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Mimarlar Odası İzmir Şubesinde çalışan mimar İş Kanunu 25/2 maddesiyle işten çıkarıldı

Mimarlar Odası İzmir Şubesinde çalışan bir mimar iş kanunu 25/2 “Ahlak ve İyi Niyet Kurallarına Uymayan Haller” maddesiyle işten çıkarıldı.

İzmir şubesi bünyesinde etkinlik sorumlusu olarak çalışan mimar, şube yönetiminin 2020 Şubat ayında değişmesiyle birlikte baskı ve yıldırma politikalarının başladığını belirtti.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan işçi, görevinin dışında işlere yönlendirildiğini belirterek, “Bu süreçte, öncelikle bir önceki yönetim kurulu üyeleriyle aramıza mesafe koymamız hatta taraf olmamız yönünde baskılara maruz kaldık. Çalışma istek ve arzumu her daim dile getirdiğim halde iş alanımdan uzaklaştırıldım. Vasıfsız işlerde görevlendirildim, adeta işlevsizleştirildim. Görevim olan “Etkinlikler” çoğu kez benim dışımda birileri tarafından organize edildi, çoğu etkinlikten haberdar dahi edilmedim.  Bu süreçte “güvenlik görevlisi, ön büro-sekreterlik-whatsapp hattı kontrolü, mekan düzenleme, ses-ışık teknik desteği, su damacanası taşıma vb.” gibi kendi görev alanım dışında görevler verilerek adeta yok sayıldım. Tüm bunlara rağmen görevimi layığıyla yerine getirdim,” dedi.

Tüm bu süreç boyunca aynı zamanda odanın üyesi olduğunu ve mücadelesinde yer aldığını ifade eden mimar, meslek örgütü olan Mimarlar Odası’yla karşı karşıya gelmemek adına yaşadığı baskıları, haksızlık ve hukuksuzlukları yöneticilerine dillendirmekle kaldığını, kurumuna zarar vereceğini düşündüğü yerde susup yapıcı eleştiriler yaptığını, bu tutuma karşılık şube yöneticilerinin ise bunun tam aksi yönünde hareket ettiğini belirtti.

Mimar, “yaşattıkları zulüm ve baskı yetmezmiş gibi pandemi döneminin zorlu ekonomik koşullarını umursamadan ve şube genel kurulumuza 4 ay kala aniden işten çıkartıldığımı bildirmeleri beni ayrıca çok üzmüş, odamızın hak hukuk temelli, emek ve emekçiden yana tavrının yok olduğunu göstermiştir. İşten çıkarma gerekçesinin “Ahlak ve İyi Niyet Kurallarına Uymayan Haller”in sıralandığı 4857. yasa 25. maddesi üzerinden olduğu bildirilmesi ise bunu tescillemiştir” diyerek tepkisini dile getirdi.

Mücadelesini sürdüreceğini belirten mimar, “Bilinçli yürütülen bu baskı ve yıldırma politikasına karşı en başta meslek örgütüm için hak, hukuk mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğimi tüm kamuoyuna duyururum” dedi.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yılmazlar Ayakkabı işçileri fabrika önünde eylem yaptı

Şanlıurfa Organize Sanayi bölgesinde faaliyet yürüten Yılmazlar Ayakkabı firması önce işçileri ücretsiz izne çıkarmış, ardından …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x