DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Kutlama mesajları sömürüyü gizleyemez: 1 Mayıs’ta öğretmenleri çalıştıran özel okullar

Kutlama mesajları sömürüyü gizleyemez: 1 Mayıs’ta öğretmenleri çalıştıran özel okullar

Dün 1 Mayıs işçilerin Birlik, Mücadele ve Dayanışma günüydü. 1 Mayıs kutlamaları pandemi sebebi ile yasaklanırken resmi tatilde çoğu emekçi çalışmaya devam etti.

En çok hak gaspının yaşandığı özel okullarda da emekçilerin çoğu dün online olarak çalıştı. Patronlar ise sosyal medyadan 1 Mayıs mesajları göndermeyi ihmal etmediler. Patronların Ensesindeyiz Özel Okul Dayanışma Ağına ulaşarak yaşadıkları sorunlara karşı mücadele kararı alan emekçiler patronların ikiyüzlülüğünü sizler için derledi.

İşte patronların 1 Mayıs kutlamaları

Doğa Koleji

Geçen sene aylarca öğretmenlerin maaşlarını vermeyen Doğa Kolejinde ilk defa Doğa Koleji Öğretmen Komitesi çağrısı ile özel okul öğretmenleri dersleri boykot etmiş, mücadele ederek maaşlarını almışlardı. Daha önce istifa eden öğretmenler ise içerde kalan maaşlarını hala alamadı. Bakanlığın müdahalesi ile devri gerçekleşen Doğa Koleji bu sene de eksik maaş ödeme, KÇÖ sebebiyle tam zamanlı çalışan emekçilerin sigortalarını eksik yatırma ve yapılan kursların parasını emekçilere ödememe gibi sorunlarla gündeme geldi. Kurum dün ise sosyal medyadan 1 Mayıs kutlaması yaparak emekçinin yanında olduğunu göstermeye çalıştı. Bunun yanı sıra yine 1 Mayıs’ta bazı kampüslerinde öğretmenlere online veli toplantısı yaptırdı.

Bahçeşehir Koleji

Patronların Ensesindeyiz Ağına sıkça gelen ihbarların başında Bahçeşehir Koleji de vardı. Öğretmenlerin tazminatlarını vermeme, özellikle yabancı uyruklu öğretmenlerin yaptığı hak gaspları ile gündemde olan okul yönetimi 1 Mayıs kutlamayı ihmal etmedi. Diğer kurumlardan farklı olarak Bahçeşehir Koleji dün bir öğretmeninin canlı ders esnasında geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybetmesi üzerine taziye mesajını da yayınladı. Bodrum’da sınıf öğretmenliği yapan 29 yaşındaki Esra Kahraman online eğitim yaparken beyin kanaması geçirdi ve hayatını kaybetti. Bu Bahçeşehir Kolejinin ilk taziye mesajı değildi. Pandemi salgını döneminde hamile olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Tuğba Bekel (28)korona virüsüne yakalandı ve hayatını kaybetti.

Fidol Okulları

2021’in ilk aylarında Patronların Ensesindeyiz Ağına ulaşan öğretmenler pandemi bahanesi ile KÇÖ’ye başvuran kurumun maaş ve sigorta ödemelerinde kesintiler yaptığını anlatmışlardı. Öğretmenler bunun üzerine kurumda ağır mobbinge maruz kaldıklarını da eklemişlerdi. Fidol Okulları patronu da diğer patronlar gibi 1 Mayıs’ı unutmadı.

Okyanus Koleji

Geçen sene PE’ye gelen ihbarlarla bildiğimiz Okyanus Koleji bu sene Koah hastası öğretmenin yüz yüze eğitim sırasında korona virüsüne yakalanması sonucu hayatını kaybetmesi ile gündeme gelmiş ve konu hakkında herhangi bir açıklama yapmamıştı.

Marmara Eğitim Kurumları

Öncesinde yaptığı hak gaspı ile bilinen Marmara Eğitim Kurumları dün de öğretmenleri çalıştırması haberi ile gündeme geldi. Patronların Ensesindeyiz Ağına ulaşan eğitim emekçileri kurumun 1 Mayıs paylaşımına tepkilerini dile getirdiler.

Güngören Final Okulları

Pandeminin başlaması ile öğretmenlerin maaş ve sigortalarını ödemeyeceğini söyleyen kurumda çalışan eğitim emekçileri Patronların Ensesindeyiz Ağına ulaşarak komite kurmuşlardı. Bu sene de KÇÖ kesildiğinde online eğitim kararına rağmen öğretmenleri okula çalışan kurum 1 Mayıs’ı kutladı.

Lider Şişli Koleji

Lider Şişli Koleji, resmi tatili dikkate almadan dün öğretmenlere görüşmeler ve toplantılar yaptırdı. Toplantı zamanını akşam saatine koymakta sorun görmeyen kurum, sosyal medya hesabından 1 Mayıs’ı kutladı.

Bu kurumların yanında, Etiler İstanbul Koleji, Üsküdar Doğan Koleji, Özel Kurtköy Boğaziçi Vip Kişisel Gelişim Kursu da 1 Mayıs’ta öğretmenleri çalıştıran kurumlar içinde yer alıyor.

Patronların Ensesindeyiz Özel Okul Dayanışma Ağı özel okul öğretmenlerini Mücadeleye çağırıyor.

‘’8 Mart’tan da alışık olduğumuz gibi 1 Mayıs’ta da emek gündemli paylaşımlar yaparak iki yüzlülüklerini gizlemeyen patronlara karşı mücadele etmek zorundayız. 1 Mayıs resmi tatilde dahi öğretmenleri çalışmaya zorlayan, karşı çıkan öğretmene mobbing uygulayan ve her daim öğretmenin hakkını gasp eden özel okul patronları karşılarında yan yana gelen, mücadele eden ve kazanan öğretmenleri bulacak.

Yaşasın 1 Mayıs

Yaşasın Mücadelemiz. ‘’

 

 

 

 

 

 

 

 

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 aydır maaşları ödenmeyen Point Kargo işçileri ücretlerini istiyor

Point Kargo’da çalışan işçiler, yoğun çalışma saatlerine rağmen iki aydır maaşlarını alamıyor. Özellikle pandemi döneminde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x