DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

İşçileri darp eden Messeret Otel patronu İlhan Balkan’dan Kod-29 pazarlığı

Geçtiğimiz günlerde Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan iki otel işçisi yaklaşık iki senedir çalıştıkları otelin patronu İlhan Balkan tarafından hırsızlıkla suçlandıklarını ve otele çağrılıp saldırıya uğradıklarını iddia etmişti. Olayın sonrasında Kod-29 ile işten çıkarılan işçiler, seslerini çektikleri video ile Patronların Ensesindeyiz Ağı aracılığıyla duyurarak tazminat ve maaşlarını talep etmiş, yaşadıkları haksızlığa karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini duyurmuştu.

 

Patronların Ensesindeyiz Ağı avukatıyla görüşen şirket avukatının yaptığı teklif patronların Kod-29’u nasıl da sopa gibi kullandığını bir kez daha gözler önüne serdi. Şirket avukatı Kod-29’un işçileri mağdur ettiğini bildiklerini, bu yüzden işçilerin tazminat haklarından ve darp üzerine yaptıkları şikayetten vazgeçtikleri takdirde şirketin Kod-29`u geri çekeceğini söyledi.

PE avukatı: Darp ve işçilerin haklarının takipçisi olacağız

PE avukatı konuya ilişkin görüşlerini şöyle paylaştı: “İşçilerimizin durumu münferit olmamakla birlikte Kod-29 haksızlığının geldiği boyutu gösteriyor. Patron ücretsiz izinde olan işçiyi bile “hırsızlık yaptığı” gerekçesiyle Kod-29 ile işten çıkarabiliyor. Bu da yetmiyor olacak ki işçilere darp uygulayarak suç işliyor. Patronlar, uzun süren yargılamalara, yasal düzenlemelerin bıraktığı büyük boşluklara ve işçilerin örgütsüzlüğüne güveniyorlar. Bunu boşa çıkaracak tek şey işçilerin ısrarlı mücadelesi olabilir. Biz bu olayın da takipçisi olacağız. Darp ile ilgili şikayetimizin ve işçilik alacaklarıyla ilgili dava sürecinin takipçisi olacağız.”

Yapılan teklifi kabul etmiyoruz, mücadele edeceğiz

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na konuşan işçiler ise bunun bir tekliften ziyade ölümü göstererek sıtmaya razı etmek demek olduğunu, bu ahlaksızlığa boyun eğmeyeceklerini, mücadeleyi büyüterek haklarını almak için sonuna kadar gideceklerini söylediler.

İstanbul Sirkeci’de faaliyet gösteren Meserret Palace Otel’in binası İstanbul Üniversitesi’ne ait. Otelin işçi düşmanı müdürlerinin dışında ortaklarından birisinin İstanbul Üniversitesi Vakfı olan Dr. Ziya Gün Vakfı olduğu öğrenildi. Vakfın faaliyetleri arasında kariyer etkinlikleri ve aşure günleri düzenlemek bulunuyor. Üniversite`de burs faaliyetleri gösterdiği bilinen vakıf işçi düşmanı bu politikalara sessiz kalmayı tercih ediyor.

Kod-29 nedir?

“Kod-29” olarak bilinen ve işçinin sözleşmesinin patron tarafından İş Kanunu’nun 25-II maddesinde yer alan “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” gerekçesi ile feshedilmesi anlamına gelen düzenleme, salgında patronların elinde büyük bir fırsata dönüştü. Kod-29 ile işten çıkarılan işçiler kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı alamıyorlar.  Ayrıca Kod-29’dan çıkarılan işçiler İşsizlik Sigortası Fonu’ndan gelen işsizlik ödeneğinden yararlanamıyor. Pandemi günlerinde Kod-29 ile işten çıkarılanların sayısı ayda ortalama 14 bin 772 ve günde ortalama 491 kişi oldu.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 aydır maaşları ödenmeyen Point Kargo işçileri ücretlerini istiyor

Point Kargo’da çalışan işçiler, yoğun çalışma saatlerine rağmen iki aydır maaşlarını alamıyor. Özellikle pandemi döneminde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x