DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Adana Uzay Koleji’nde öğretmenlerin fazla mesai ücretleri ödenmiyor

Geçtiğimiz günlerde Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı’na ulaşarak yaşadıkları hak gasplarını anlatan Adana Uzay Koleji öğretmenleri, aradan geçen zaman içerisinde mağduriyetlerinin giderilmediğini söyleyerek beraber çalıştıkları eğitim emekçilerini birlikte mücadele etmeye çağırdılar.

Merhaba öncelikle bizimle temasa geçtiğiniz için teşekkür ederiz. Bize biraz çalışma saatlerinizden ve koşullarınızdan bahseder misiniz?

Bizleri birbirine güvenme konusunda cesaretlendirip bir araya gelmemizi sağladığınız için biz teşekkür ederiz. Çalışma saatlerimiz tamamen kurumun inisiyatifinde. Normalde 20 dersin üstünde olan her derse ek ödeme yapılması gerekir ama 40 saat de çalışsak, 30 saat ya da 20 saat de çalışsak maaşımız değişmiyor. Senede birkaç sefer bursluluk sınavları için hafta sonu mesaisi yaparız ama fazla mesai ödemesi alamayız. Mesai sonrası yaptığımız soru çözümleri ve etütler için de fazla mesai ödemelerimizi alamıyoruz. Reklam amaçlı broşür dağıtımı gibi angarya ve meslek itibarını zedeleyecek işlere maruz kalıyoruz.

Pandemi döneminde çoğu özel okul küçülmeye gittiğini iddia edip öğretmenleri işten çıkardı. Sizin okulda da bu durum yaşandı mı?

Evet, pandemi bahane edilerek yasal haklarımızı ihlal edecek anlaşmalar sundular önümüze ve kabul etmeyince de isten çıkarılanlarımız oldu. İşine tam zamanlı devam eden personellerimiz ve öğretmenlerimiz ise kısa çalışma ödeneği ile sınanıyor. Velilerden ve devletten parasını tam alan okul, sigorta primlerimizi eksik yatırarak bizleri mağdur ediyor.

Daha önce de aynı kurumdan bize ulaşan öğretmenlerimiz olmuştu. Benzer sıkıntılar başka kurumlarda da oluyor sanırız. Bununla ilgili diğer meslektaşlarınıza nasıl bir öneride bulunursunuz?

Bizi bizden başkası anlayamaz. Öncelikle birbirimize güvenmeli ve birlik olmaya devam etmeliyiz. Özel okullarda öğretmenlik yapan tüm öğretmenlerimize birlik olma çağrısında bulunuyoruz. Haklarımıza sahip çıkmanın en önemli kuralı, birlikte hareket etmektir. Meslek itibarımıza yakışır şekilde, hakkını savunan aydınlık bir nesil yetiştirebilmemiz için öncelikle kendi haklarımızı korumalıyız. Bize dayatılan ama yasal dayanağı olmayan çalışma koşullarını kabul etmemeliyiz.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x