13 Temmuz 2024, Cumartesi

PE Carrefour Emekçileri Dayanışma Ağı’na çağrı!

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’un birçok farklı Carrefour mağazasında çalışan emekçiler Patronların Ensesindeyiz ile bir araya geldi. Online yapılan toplantılara çok sayıda kasa çalışanı, reyon personeli, sanal market çalışanı katıldı. İşyerinde yaşadıkları sorunları ortaklaştıran işçiler, mücadeleyi de ortaklaştırmak adına PE Carrefour Emekçileri Dayanışma Ağı’nı kurdu.

Carrefour işçilerinin açıklaması şöyle:

Bizler, Türkiye’nin her yerinde 100’lerce mağazası bulunan Carrefour emekçileriyiz.

Sabancı Grubu’nun pandemi döneminde bile kârlılığının ve hisselerinin değerinin artmaya devam ettiğini biliyoruz. Bunun yanında işyerinde artan mobbingin, satış baskısının da günden güne arttığını görüyoruz. Üzerimizden telaffuz etmekte dahi zorlanacağımız büyüklükte paralar kazanan şirket yönetimi, Toplu İş Sözleşmesi sürecinde kapalı kapılar ardında sürdürdüğü pazarlıklarla ücretleri asgari ücret düzeyinde tutmaya çalışıyor.

İşten çıkarmaların yasaklanmasıyla birlikte birçok arkadaşımız mobbing ile istifaya zorlanıyor. Bu konuda direnen arkadaşlarımızın önce reyonları, sonra da mağazaları değiştiriliyor. Taciz boyutuna varan hakaretlere karşı susmamız bekleniyor.

Artık yeter!

Tüm bunlara boyun eğmek zorunda olmadığımızı, yaşadığımız sorunları hep birlikte çözebileceğimizi gördük. Şimdi Carrefour işçileri olarak haklarımız için Patronların Ensesindeyiz Carrefour Emekçileri Dayanışma Ağı’nda örgütlenmeye, taleplerimiz için mücadele etmeye başladık.

Taleplerimiz çok net:

  1. İşyerinde mobbingin her türlüsü son bulmalıdır.
  2. Rotasyon tehdidi sona ermelidir.
  3. Açlık sınırı eşiğindeki ücretlerimiz yukarı çekilmeli, insanca yaşamamız için gereken düzeye getirilmelidir.
  4. Ücretsiz izin baskısı sona ermeli, ücretsiz izindeki arkadaşlarımız işbaşı yapmalıdır.
  5. İşe yeni girişlerde uygulanan deneme süresi öncelikle yasal sınırlara çekilmeli ve ardından tümüyle sona erdirilmelidir.

Çağrımız tüm Carrefour çalışanlarına;

Patronların bu denli örgütlü olduğu bir düzende, talep etmediğimiz ve uğruna mücadele vermediğimiz her hak elimizden alınmaya devam edecektir. Bugün Carrefour’da yürürlükte olan sözleşme ve teklif edilen sözleşmede geçerli olan haklar Türkiye’de işçilerin sahip olduğu hakların çok daha gerisindedir.

Mobbinge, tehdide karşı yalnız olmadığımızı biliyoruz. Carrefour’da var olan bu düzeni, bizlerin örgütlülüğü ve dayanışması bozar.

Gelin hep birlikte PE Carrefour Emekçileri Dayanışma Ağı’nda örgütlenelim.

Patronların Ensesindeyiz (PE) Carrefour Emekçileri Dayanışma Ağı

Açıklamayı indirmek için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!