DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Trump AVM çalışanı ücretsiz izin zorbalığını anlattı

Şişli Trump AVM’de üç aydan uzun süredir ücretsiz izin ile mağdur edilen A.D. ile bir röportaj gerçekleştirdik. Pandemi dönemi boyunca ilk mağduriyetinin bu olmadığını, pandeminin ilk günlerinde işten çıkarıldığını, sonra işe geri alındığını ve şimdi de ücretsiz izinde olduğunu ve zorlandığını anlatan A.D., yaptıklarının yanlarına kar kalmayacağını, bugün çıkmazsa yarın acısının çıkacağını söyledi.

Bize ücretsiz izne çıkartılış sürecinizden biraz bahseder misiniz? Olaylar nasıl gelişti? Bu iznin ne kadar süreceğine dair size bir bilgi verilmiş miydi?

Pandemi ilk başladığında, hemen 15 gün içinde hepimizi ücretsiz izne çıkardılar. KÇÖ’ler belli olduktan sonra bizi geri çağırdılar. Daha sonra iki kişi dışında herkesi işten çıkardılar. Haziran ayında bizi geri aradılar, ayın onu gibi, başka iş olmadığı, kimse işe almadığı için kabul etmek zorunda kaldım. Haftada 45 saat çalışmama rağmen 35 saat gösteriyorlardı ve düşük maaş veriyorlardı. Aralık ayında haftasonu yasakları geldiğinde şirket de kısıtlamalara başladı ve belirlediği kişileri KÇÖ’den çıkarmaya başladı. Aslen KÇÖ’den yararlanma hakkım bulunmamasına rağmen KÇÖ’den yararlanarak çıkardıklarını söylediler, 15 gün içinde KÇÖ’den ayrılıp ücretsiz izne çıkarıldığımı öğrendim. Tekrar işe başlamama izin vermediler, bir ay idare etmeye çalıştım ama ikinci ay da hiçbir şey değişmedi. Yardım taleplerim sürekli olarak geçiştirildi ve şirket mağazaya, mağaza şirkete yönlendirdi. Bölge sorumlusuna ulaştım, o da bir şey yapmadı. Şu an ne mağazaya ne şirkete güvenim kalmadı.

Size mobbing mi uygulandığını düşünüyorsunuz?

Beni yıldırıp işten çıkarmak istediklerini düşünüyorum. Ne yaptıklarını biliyorlar, bilerek yapıyorlar. Tazminatımı ödemeden benden kurtulmak istiyorlar.

İş arkadaşlarınız arasından sadece sizin mi başınıza geldi? Yoksa ne kadarı ücretsiz izne zorlandı?

Benim gibi iki kişi daha bu durumda. Biri doğum izninden yararlandığı için mağdur değil. Diğeri ise benimle tamamen aynı durumda.

Bu dönemde nasıl geçindiniz/geçiniyorsunuz?

Bu süreçte başka iş bulamadığım ve herhangi bir yerde de iş bulma ihtimalim olmadığı için çevremdekilerden borç alarak geçinmeye çalışıyorum. Çocuğum EBA’ya bağlansın diye internet faturasını ödeyebilmek adına borç aldım. Yine de iş arıyorum, borçlarım çok artarsa telefonumu satmayı düşünüyorum.

Buradan çalışma arkadaşlarınıza ve patronlarınıza iletmek istediğiniz bir mesaj var mıdır?

Tamam zor bir dönemden geçiyoruz ama çalışanları da mağdur etmesinler, haksızlık zoruma gidiyor. Her şey mağaza müdürünün elinde, bu kişi evine gitsin, bu kişi çalışsın deme hakkı onda olmasın.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x