DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

PE Ankara Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağı, Ankaralı müzik emekçileri buluşması ile yola çıktı

Ankaralı müzik emekçileri geçtiğimiz pazar akşamı PE Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağı’nın çağrısıyla bir online buluşmada bir araya geldi.

Buluşmada müzik alanının evrensel mesleki talepleri, içinden geçilen pandemi dönemi boyunca yapılacaklar ve pandemi sonrasında öne çıkartılacak başlıklar üzerine sohbet eden müzik emekçileri, alanlarındaki emekçilerin tamamını kapsayan bir dayanışmayı hep birlikte kurgulamak ve örgütlemek konusunda fikir birliğine vardılar.

Ankaralı müzik emekçileri bu çerçevede aşağıdaki başlıklarda birlikte hareket etmeyi ortak karar altına aldıklarını duyurdular:

Ankara’da Solfasol Müzikal Dayanışma gibi mevcut dayanışma konserlerinin güçlendirilmesi, katılımcı ve izleyici/dinleyici sayısının artırılması için tüm olanaklarımızı hep birlikte seferber ederek bu zor dönemi dayanışma ile aşacağız.

Ankaralı müzik emekçilerini tanıtmak, anlatmak, müzikal birikimlerini yansıtmak adına röportaj ve dinleti dizisi şeklinde kurgulanacak bir online televizyon programının çalışmalarına gecikmeden başlayacağız.

Buluşmalarımızı iki haftalık periyotlar halinde daha fazla müzik emekçisini kapsayacak biçimde sürdüreceğiz, bu toplantılarda hedeflerimizi ve gerçekleştirebildiklerimizi de gözden geçireceğiz.

Pandeminin hemen ardından kafe-bar ve konser mekânlarının açılması ile birlikte pandemi öncesinden bugüne biriken sorunlarımızın yeniden gün yüzüne çıkacağı açık. Bu nedenle çalıştığımız her iş yerinin yaşamlarımızı ve müzikal üretimimizi sürdürmek için gerekli ücreti ödemesini beklerken, ücretlerimizde herhangi bir düşüşü kabul etmeyeceğimizi ve sigorta yapılması talebimizin arkasında duracağımızı şimdiden ilan ederiz.

Genel Talepler:

  1. Müzik emekçilerinin varlığı hukuki olarak tanımlı hale gelmelidir. Bu kapsamda müzik emekçilerinin tamamının içerisinde yer aldığı (besteciler, müzikologlar, stüdyo çalışanları, tonmaisterler, enstrüman yapımcıları, müzisyenler vd.) bir meslek tanımının oluşturulması zorunludur.
  2. Bahsi geçen tüm müzik emekçilerinin yaşamlarını ve mesleklerini sürdürmesi, sanatın toplumsal niteliği düşünüldüğünde bir kamusal sorundur ve devletin sorumluluğudur. Devlet müzik emekçilerinin geçimi için gerekli kadro ve bütçe olanaklarını sağlamalıdır.
  3. İşyerlerinin yapması gereken ancak yapmadığı sigortalar konusunda devlet denetleme sorumluluğunu yerine getirmelidir.
  4. Pandemide geçim sıkıntısı yaşayan müzik emekçileri için devlet tarafından insanca yaşamlarını ve sanatsal üretimlerinin devamını sağlayacak düzeyde ücret sağlanması gereklidir.

PE Ankara Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağı

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 aydır maaşları ödenmeyen Point Kargo işçileri ücretlerini istiyor

Point Kargo’da çalışan işçiler, yoğun çalışma saatlerine rağmen iki aydır maaşlarını alamıyor. Özellikle pandemi döneminde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x