DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

İzmir Güzelbahçe Özel Ege Sistem Okullarında kuruma bağlılık istifayla ölçülüyor

Özel Ege Sistem Okulları’ndan Patronların Ensesindeyiz Ağı’na gelen ihbarlara göre okulda çalışan öğretmenler hem maddi hem de manevi birçok haksızlığa maruz kalıyor. İddialara göre vergiden kaçınmak için maaşlar eksik gösteriliyor, öğretmenler hakarete ve psikolojik baskıya uğruyor, AGİ ve kırtasiye masrafları ödenmiyor,. Öğretmenler durumlarını şöyle anlatıyor:

“Ne AGİ’lerimiz ne de kırtasiye masraflarımız ödendi”

“İzmir Güzelbahçe Özel Ege Sistem Okulları’nda, 2019/2020 eğitim öğretim sürecinde öğretmen olarak yaşadıklarımı paylaşmak istiyorum. Sene başından itibaren meslektaşlarımın, sudan sebeplerle işlerinden olduğu birkaç vakaya tanık olmakla başladı sürecim. Ardından kurum içinde giderek dozu artan mobbing ve psikolojik şiddet pandemi sürecine kadar dayanılmaz hale gelmeye başladı. Maddi olarak ne AGİ’lerimiz ne de kırtasiye masraflarımız ödendi. Ayrıca asgari ücret üzerinden bankaya yatan maaşımızın geri kalanı hukuksuz şekilde elden teslim ediliyor ve bu nedenle SGK primlerimiz gerçek maaşımız üzerinden değil tabandan gösteriliyordu. Pandemi’nin başladığı 2020 Mart ayından itibaren, ücretsiz izine çıkabilmemiz için patron tarafından istifaya zorlandık, bunun kuruma bağlılıkla alakalı olduğu ajite edilmeye çalışıldı. Bunu hiçbir meslektaşım kabul etmeyince hepimize hakaret ve maddi tehditte bulunuldu. KÇÖ ve ücretsiz izin yasallaştıktan sonraysa devlet ödeneği dışında herhangi bir ücret yatırılmadı. Aynı sebeplerle geçtiğimiz dönemden neredeyse hiçbir öğretmen arkadaşım görevinde kalmamış/kalamamıştır. Ayrıca, kurumun deprem nedeniyle eğitime ara verilen İzmir’de, 05/11 ve 06/11 2020 tarihlerinde öğrenci ve öğretmenleri okula getirmeye devam ettiğini duymaktayız.”

“İstifamı vermememe rağmen bildirim yapılmaksızın işten çıkarıldık”  

“İzmir Güzelbahçe Ege Sistem Okullarında çalışmaktaydım, istifamı vermememe rağmen ve tarafıma herhangi bir bildirim yapılmaksızın, HİÇBİR HAKKIM ÖDENMEKSİZİN 17 kodla işten çıkarıldığımı öğrenmiş bulunmaktayım. Mart ayından itibaren korona virüsü nedeniyle ücretsiz izine çıkarma, istifa verme vb.(kuruma bağlılığımızın ispatıymış) ısrarlarına maruz kaldım. Sözleşmemiz 12 ay olmasına rağmen Mart ayından itibaren tarafıma hiçbir ücret yatırılmamıştır. Çalışma yükümlülüklerimi yerine getiriyor olmama rağmen aylık ücretimiz sürekli geç yatırıldı, halihazırda içeride bir miktar alacağım olmakla beraber aylık ücretimin bir kısmı (asgari tutar) banka yoluyla verilmekte, üzeri elden tamamlanmaktaydı. SGK primlerim gerçek maaşım üzerinden gösterilmedi. Yasal hakkım olan kırtasiye ücretlerim ve AGİ tarafıma ödenmedi; diğer taraftan kurum içinde psikolojik baskı, mobbing, aşağılama yaşanmıştır. Bugün öğrenmiş bulunmaktayım ki İzmir’de okulların bir hafta süreyle eğitime ara verilmesine rağmen öğretmenlerimizi dahi okula getirmekteler. Aynı psikolojik baskıları ve yukarıda bahsettiğim tüm hususları şu an çalışan öğretmenlerimize de uygulamaktalar.”

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yamata şantiyesi

Rönesans ve Yamata İnşaat’ın Rusya’daki şantiyesinde yaşanan iş cinayetleri hakkında verilen soru önergesi yanıtsız bırakıldı

Rusya Amur bölgesinde bulunan Yamata Yatırım ve Rönesans Holding’in yapımını üstlendiği doğal gaz işleme şantiyesinde …

5 1 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x