DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Yazılımcılardan Birlik Sendikası etkinliği

PE Yazılım Emekçileri Dayanışma Ağı Zoom üzerinden “Yazılım emekçileri Birlik Sendikası ile buluşuyor” etkinliği gerçekleştirdi. Etkinlik sendika Genel Başkanı Zehra Güner Karaoğlu’nun katılımıyla yapıldı. Karaoğlu, Birlik Sendikası’nın sınıf sendikacılığı yapacağını işkolu sendikacılığı sınırlarına bağlı kalmayacağını bu iddiayla yola çıktığını vurguladı.

Karaoğlu konuşmasında;

“Sendika işçinin hakkını alması demek. Sendika grev demek. Ama işçinin hakkını alabilen greve çıkabilen sendika neredeyse yok. Grev kararı alan ise tek tük. İyice azaldı. Grev kararı alınsa bile grev yapılamıyor, AKP grevleri fiili olarak yasaklamış durumda. Bu anlayışa karşı mücadele etmeliyiz. Tablo böyle olunca da kazanan işçiler değil, patronlar oluyor. Bu tabloda bir irade çıktı ve dedi ki biz sendika kuruyoruz. Kurduğu işkolu ise en örgütsüz kesimin olduğu işkolu. İşçi sayısı ise en fazla olan işkolu. Türkiye’de sendikalar işkolu esasına göre örgütleniyor. 10 numaralı işkolu hizmet sektörü ağırlıklı. Türkiye’deki en çok işçi bu işkolunda bulunuyor. İşkolunun en önemli özelliği ise işçilerin örgütsüz, esnek çalışma koşullarına sahip olması.

Biz iki yıldır Patronların Ensesindeyiz Ağı çalışmasını yürütüyoruz. Bize en çok ihbar bu işkolunda çalışan işçilerden geldi. Marketlerden, mağazalardan, AVM’lerden, özel okullardan. En örgütsüz kesimin sesi olduk aslında iki yıl boyunca. Biz bu işkolunda işçilerin haklarını alması için yola çıktık. ” dedi.

Sendikanın örgütlenmesini yazılımcılar üzerinden anlatan Karaoğlu, önemli olanın işçilerin talepleri etrafında bir araya gelmesi ve bu talepler etrafında sendikaya üye olmaları olduğunu vurguladı.

“İşçiler ne kadar örgütlü olursa, taleplerine ne kadar güçlü sahip çıkarsa o kadar güçlü olur sendika patron karşısında.”

Yeni yola çıktık, bir ay gibi bir süredir sendika faaliyetini yürütüyoruz. Bu süre içinde şunu gördük; sendikamıza üye olanlar klasik sendikal anlayışın dışında çalışan ve çalışma koşulları mevcut sendikalardaki  o anlayışla kendisini ifade edemeyecek olan çalışanlar. Birlik Sendikası burada ne yapacak sorusunu ise yazılımcılar üzerinden konuşalım.

İşkolu pek çok farklı sektörde çalışanları kapsıyor. Yazılımcı arkadaşlarımızın bu işkolundaki diğer işçilerden farklı bir profili var. Yazılımcıların aldığı ücretler daha yüksek fakat çalışma koşullarında bir farklılık yok. Hepiniz uzun süreler çalışıyorsunuz ve fazla mesai ücreti almıyorsunuz. İş sağlığı ve güvenliği konusunda ciddi sorunlar var. İş yoğunluğunuz çok fazla. Mobbing, sektörde çalışanların en fazla karşılaştığı sorunlardan. Geçen yıl yazılımcılarla meslek hastalıkları etkinliği yapılmıştı. Orada katılanlar da ifade etmişti ciddi sorunları olduğunu. Pandemi ile birlikte yazılımcılar evlerine dağıldı. Evlerde iyice parçalanmış bir üretim yapısı devreye girdi. Bizim temelde yaklaşımımız hangi alanda ve nerede olursa olsun işçilerin taleplerini oluşturması ve bu talepler etrafında sendikada örgütlenmesi.

Biz işyerlerinde arkadaşlarımızla sorunlarımızın ne olduğunu konuşmalı, taleplerimizi oluşturmalı, sendikamıza üye olmalarını sağlamalıyız. O işyerinde çalışanların çoğunluğunu üye yaptığımızda patrondan “biz bu talepleri işçiler adına istiyoruz” diyeceğiz. Sonra orada temsilciler atayacağız. Ama önemli olan işçilerin o işyerinde talepleri için bir araya gelmesi ve kenetlenmesi. Önemli olan budur. İşçiler ne kadar örgütlü olursa, taleplerine ne kadar güçlü sahip çıkarsa sendika da patron karşısında o kadar güçlü olur. Bizim ana sloganımız Gücümüz Birliğimizdir. Biz asıl gücümüzü işçilerin birliğinden alan bir sendikayız. Biz mücadelenin adresi olmaya çalışacağız.” dedi.

Etkinlik soru ve cevap kısmının ardından sona erdi.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x