DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

AKM şantiyesinde çalışan işçilerden salgına karşı alınmayan önlemlere tepki

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) şantiyesinde salgına karşı önlem alınmadığı belirtildi.

Salgının, iş güvenliği ve işçi sağlığı kurallarının hiçe sayıldığı şantiyede çalışan işçiler, yaşadıkları sorunları Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ilettiler. Üç temel sorundan bahseden işçiler, mesai arkadaşlarını duruma tepki göstermeye davet etti.

Çamurun içinde soğuk suyla banyo yapıyoruz

Şantiye genelinde temizlik konusunda ciddi sorunlar yaşadıklarını dile getiren işçiler, üç metrekare koğuşta altı kişi uyuduklarını, bu sayının bazı koğuşlarda dokuza kadar çıktığını belirttiler. İşçiler, “Televizyonlarda maske diyorlar, sosyal mesafe diyorlar. Her gece dip dibe uyuyoruz. Olur mu böyle şey. Kasım ayı geldi banyoda sıcak su yok. Tuvalet, banyo çamur içinde” dedi.

Yetersiz besleniyoruz

Yemekhane koşullarının günlük besin ihtiyaçlarını karşılamadığını belirten işçiler, “yemekler yetersiz, yemekler çok kötü. Aynı yağı günlerce kullanıyorlar. Yemek yedikten sonra akşamları mide ağrısından uyuyamıyoruz. Sabah kahvaltıları evlere şenlik, sanki bizimle dalga geçiyorlar” dedi.

Doğru düzgün yürüyüş yolu bile yok. Canımız bu kadar mı değersiz?

İşçilerin yaşadığı en önemli sorunlardan biri de iş güvenliği. Uyudukları alanın üzerinde kule vinç bulunduğunu belirten işçiler duruma tepki gösterdi: “Bizim canımız bu kadar mı değersiz! Doğru düzgün bir yürüyüş yolu bile yok. Koğuşumuza uyumaya giderken kule vincin altından geçmek zorundayız. Böyle saçma şey olur mu?”

İşçiler temizlik, iş güvenliği ve yemekhane koşullarının düzeltilmesi için mücadele etme konusunda kararlı olduklarını ve tüm mesai arkadaşlarının dayanışmayı büyütmek için Patronların Ensesindeyiz Ağı ile iletişime geçmeleri gerektiğini dile getirdiler.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na aşağıdaki e-posta ve sosyal medya hesapları üzerinden ya da 0541 940 0514 numaralı telefondan ulaşılabilir:

Facebook: https://www.facebook.com/patronlarinensesindeyiz

Twitter: https://twitter.com/pensendeyiz

E-posta: [email protected]

 

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x