DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Beyoğlu Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağı yola koyuldu

Kültür-Sanat emekçileri pandemi süreciyle birlikte emek sorunlarının belki de en derinden hissedildiği işçi kesimleri oldu. Pandemi öncesinde bir şekilde geçiştirilen bir dizi sorun üzerlerine bir anda çöküverdi. Sigortasızlık, iş güvencesizliği gibi sorunlarla boğuşurken pandemiyle birlikte deyim yerindeyse açlığa terk edildiler. İçlerinde sahne işçilerinin, ressamların, set işçilerinin, oyuncuların, yazar ve çevirmenlerin bulunduğu, Beyoğlu’nda çalışan bir grup kültür sanat emekçisi geçtiğimiz günlerde bir araya gelerek bir dayanışma ağı kurduklarını açıkladılar ve taleplerini duyurdular. Açıklama şöyle;

Salgınla beraber daha da kötüleşen şartlar kimimizin enstrümanını, fotoğraf makinasını, kamerasını, bilgisayarını satmasına, kimimizin evini kapatıp ailesinin yanına dönmesine sebep oldu. Normalimiz sigortasız çalışmak olduğu için salgın esnasında devlet tarafından tanınmadık. Ne yardım aldık ne de işsizlik fonundan yararlanabildik. Karantina bitti dendiğinde emeğimiz daha da ucuzlaşmıştı. Setlerde uzun çalışma saatlerine, sahnelerde sigortasızlığa, galerilerde haksız kesintilere, emeğimizin değersizleşmesine ve katıksız sömürüye geri dönmüş olduk. Bize nefes aldırmayan düzen, kültür sanat açısından tarihi öneme sahip olan Beyoğlu’na da nefes aldırmıyor. AKM faciasının, Emek Sineması’yla yaşanan hayal kırıklığının, kapatılan tiyatroların bizi açlığa terk eden sömürücü ve gerici zihniyetin eseri olduğunu biliyoruz.

Biz Beyoğlu Kültür-Sanat emekçileri olarak kol kola giriyoruz. Birlikte üreteceğimizi, haklarımız için mücadele edeceğimizi ilan ediyoruz. Tüm bu sorunların ve bu sorunları yaşamamıza sebep olanların karşısına örgütlülüğümüzle ve sanatımızın, üretimin gücüyle dikileceğimizi ilan etmek istiyoruz:

  • Özellikle sahne emekçilerinin yaşadığı sigorta sorununun son bulması zorunludur.
  • Tüm Kültür Sanat emekçilerinin çalışma günü 1 gün bile olsa sigortası yapılmalıdır.
  • Ressamlar, çevirmenler, müzisyenler, set emekçileri, oyuncular, yazarlar, seramik sanatçıları ve dahası salgından önce de sonra da emeğinin karşılığını hiç almadı. Bedavaya iş yapmak, ücretini gecikmeli almak, ücretini hiç alamamak artık son bulmalıdır.
  • Kültür Sanat işçisini koruyan sözleşmeler yapılmalı ve ücretlerin emeğimizin değersizleşmediği bir standartta olması sağlanmalıdır.
  • Her yıl yüzlerce Kültür Sanat emekçisi Güzel Sanatlar fakültelerinden, konservatuarlardan mezun oluyor. Bu alanda istihdam yetersiz olduğu için kaderlerine terk edilen Kültür Sanat emekçileri kiralarını, faturalarını ödeyemiyor. Ya kiramız, faturamız ödenmeli ya da çalışabileceğimiz orkestralar, sahneler, atölyeler kurulmalıdır.

Beyoğlu’nda çalışan tüm Kültür Sanat emekçilerine çağrımızdır:

Gelin bu dayanışma ağını büyütelim. Üretimlerimize ve birbirimize sahip çıkalım. Beyoğlu’nun kültür sanatla, nitelikli üretimlerle yeniden buluşmasını hep beraber sağlayalım.

Seyircilerimize, dinleyicilerimize çağrımızdır:

Gittiğiniz tüm kültür sanat etkinliklerinde emekçilerin payının büyüklüğünü ve oradaki sömürüyü aklınızdan çıkarmayın. Dayanışma ağı ile üreteceklerimize sahip çıkın, bizlere destek olun.

Beyoğlu Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağı yola koyuldu. Dilimizde Nazım’ın dizeleri, üretimimizden aldığımız gücümüzle…

“Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve yaşamak bir orman gibi kardeşçesine”

Beyoğlu Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağı

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özel Gökjet Okulu öğretmeni: Stresten dolayı kalp krizi geçirdim, şimdi hastane borcumu nasıl ödeyeceğimi düşünüyorum

Geçtiğimiz günlerde Patronların Ensesindeyiz (PE) ihbar hattına ulaşan bir özel okul öğretmeni, daha önceden çalıştığı …

5 1 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x