25 Mayıs 2024, Cumartesi

PE Stajyer Avukat ve Hukuk Öğrencileri Dayanışma Ağı çağırıyor

Her birimiz, mezun olduktan sonra bir yıl zorunlu staja tabi tutuluyoruz. Bu zorunlu staj dönemimizde çoğu zaman ücret almıyoruz, alsak da “piyasa böyle” denilerek komik ücretleri kabul etmek zorunda bırakılıyoruz. Elbette bu esnada öğrenciyken sahip olduğumuz burslar, krediler kesiliyor. Ancak kiralarımız, faturalarımız, mutfak harcamalarımız var olmaya devam ediyor.

Pandemi sürecinde bir kez daha gördük ki stajyer avukatların emeklerinin ve hatta canlarının patronlar için hiçbir önemi yok. Pandemi döneminde kendisi ofise dahi gelmeyip adliyeye stajyerini ayak işi yapmaya göndereni, Baro’nun bilgi havuzu ilanına “hiçbir maddi beklentisi olmayan” ilanını verenini, stajyeri ucuz iş gücü olarak görüp staj dönemi bitince işten kovan patronları gördük.

Elbette barolar ve en hakkaniyetli görünen, bilinen avukatlar da yeri gelince “stajyerin ücret alması yasal değil” diyerek bu haksızlığı sürdürüyorlar. Bu bir öğrenme süreci diyerek bizleri icradan icraya, dosyadan dosyaya koşturup, tüm işlere biz stajyerleri gönderiyorlar.

Staj yeri bulmak, hele paralı staj yeri bulma meselesi bizi mezuniyet öncesinde zorunlu bir yarışa sürüklüyor. Hukuk öğrencileri olarak bizler de, mezuniyetimizin ardından yasal staj yeri bulmak için, CV’lerimizde mesleki tecrübe göstermek zorunda hissediyoruz. Bu sebeple pek çok hukuk öğrencisi arkadaşımız, bu sene eğitimin online olmasından dolayı ücretsiz stajyerlik kervanına katılmış durumda. Bugün icra daireleri, üniversite kampüsleri kadar hukuk öğrencisi barındırmaktadır.

Önümüzdeki süreçte stajyerlerin haklarına dönük hiçbir iyileşmenin getirilemeyeceğini görmekteyiz. Ancak bu oldubittiyi ve dayatmayı kabul etmiyoruz.

Hukuk bürolarında haksızlığa uğrayan tüm öğrenci ve stajyer avukatları birlikte kuracağımız Stajyer Avukat ve Hukuk Öğrencileri Dayanışma Ağına çağırıyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!