DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

PE Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağı’ndan set emekçilerine çağrı

Dizi setlerinde, sömürü salgınla el ele set çalışanlarını vuruyor.

Hastalığın yayılmasını da izleyecek miyiz?

Milyonlarca izleyicinin akşam meşgalesi olan TV dizileri ve yapımları, salgın sürecinde de üretilmeye devam ediyor. Aralarında gıda, inşaat, tekstil, sağlık gibi sektörlerin de olduğu pek çok sektörde hiçe sayılan emekçilerin hayatı, dizi setlerinde de umursanmıyor.

2020 yazı ortalarından itibaren çalışmaya başlayan ve yeni yayın dönemine doğru tempoları da sayıları da artan setlerden salgına ilişkin haberler gelmeye devam ediyor. Gelen haberler, salgının münferit vakalar gibi değerlendirildiğini, setlerde göstermelik önlemler dışında bir önlem alınmadığını, oyunculardan tüm set ekiplerine, figürasyona kadar, setlere adım atan herkesin ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Test sonucu pozitif çıkan vakalar evlerine gönderiliyor ama setler işlemeye devam ediyor.

Ne pahasına?

Ne için?

Kimin için?

Yüzlerce insanın çalıştığı setler, 2020 Mart ayında karantina süreci başladığında durdurulmuştu. Setlerin durdurulması çağrısı desteklenen bir çağrı olmakla birlikte aynı zamanda binlerce set işçisinin belirsiz bir süre boyunca iş kaybı demekti. Set emekçilerinin güvencesiz çalışması da beraberinde hiçbir devlet ödeneği alamamak anlamına geliyordu.

Çok yakıcı ve gerçek bir mesele olarak geçim derdi, sinema ve televizyon emekçilerinin örgütsüzlüğü ile birleşince, sömürücülere gün doğdu. Geçim derdi ve örgütsüzlük arasındaki boşluğu yapım şirketlerinin, kanalların açgözlülüğü doldurdu. Devasa büyüklükte, devasa değerler yaratan bir sektördeki emeğiyle geçinenleri aç kalmakla terbiye ettiklerini zannederek, bundan faydalanmaya çalıştılar.

Yeni sezon hazırlıkları başladı ve bu yılın ilk setleri de yakın zamanda çalışmaya başladı. Ancak setler başlar başlamaz meslek birlikleri ve sendikaların belirlediği önlemlerin hiçbirinin alınmaması ve set öncesi ekiplere test yapılmaması nedeniyle de yüzlerce kişinin birçok malzemeyle birlikte ve yakın temasta çalışmak zorunda oldukları setlerden birkaç günlük süre içinde hızla artan vaka sayıları haberleri gelmeye başladı. 

Çıkan vakaların ardından 14 günlük izolasyon süresine uymadan devam ettirilen setlerde vakalar büyük bir hızla artacak görünüyor.

Böylesi bir salgın döneminde hastalananlara münferit vaka olarak bakmak, cahillik kadar kâr hırsı ile de açıklanmalıdır. Kimi ülkelerden salgını yendikleri haberleri gelirken, çalışanların, emekçilerin, işçi sınıfının geçinebilmek için hastalanmaya mahkum edilmesinin başka bir mantığı yoktur.

Önce insan sağlığı, önce emeğin hakkı!

Biz ilk sıraya bunu yazıyoruz ve haklarımızı almak için örgütlenmeye çağırıyoruz!

Kol kola girmek, yan yana durmak, emeğimize sahip çıkmak, sömürücüye boyun eğmemek, hamaset değil, hayat memat meselesidir!

Örgütlenelim kardeşler! Gelin!

Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağı’yla irtibata geçin, haklarımız için hep birlikte mücadele edelim.

 

Patronların Ensesindeyiz
Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağı

[email protected]
+90 (541) 940 05 14

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NAK Kargo’da ücretsiz izne çıkarılan işçiler direnişe geçti

NAK Kargo’nun İzmir Bornova’daki şubesinde hiçbir gerekçe gösterilmeden ücretsiz izne çıkarılan işçiler direnişe geçti. Yaklaşık …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x