DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

GPM Madencilik işçileri 7 aydır maaş alamıyor

Çanakkale’nin Yenice ilçesinde faaliyet gösteren GPM Madencilik adlı şirkette çalışan işçiler 7 aydır maaşlarını alamıyorlar. Patronların Ensesindeyiz’e ulaşan maden işçileri, 7 aydır şirket tarafından oyalandıklarını, maaşlarının yatırılacağının söylendiği tarihlerin sürekli ertelendiğini belirttiler.

Yenice’de yer alan GPM Madencilik şirketine bağlı bakır ve çinko madeninde çalışan işçiler, Ocak ayından beri maaşlarını alamadıklarını, en son Nisan ayında yarım maaş aldıklarını belirtti. İşçiler bu süre içinde istifaya zorlandıklarını, işçiler tarafından çekilen ihtarnamelere ise patronların cevap vermediğini iddia etti.

Patronların Ensesindeyiz’e konuşan işçiler şu ifadelere yer verdi;

“En son Ocak ayında maaşımızı aldık. Nisan’da ise yarım maaş yatırdılar. Ramazan Bayramı’ndan önce, arefe günü maaşlarımızı vereceklerini söylediler. O günden beri sürekli tarihi erteliyor, bizi türlü türlü bahanelerle oyalıyorlar. Gönderdiğimiz ihtarlara cevap vermiyorlar. Kısa çalışma ödeneğine başvurdular fakat biz bu sürede çalışmadık, sadece madeni tehlikeye atmayacak kadar küçük bir kadroyu çalıştırdılar. Bizi aylardır oyaladıkları halde yeniden Cuma gününe kadar süre istediler. Hepimiz mağduruz, borçlarımız var. Hakkımızı alana kadar gerekirse madenin kapısında yatacağız.”

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsun’da Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağı kuruldu

Samsun’da Patronların Ensesindeyiz (PE) dayanışma ağının çağrısıyla buluşan kültür, sanat emekçileri PE Samsun Kültür Sanat …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x