DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Öğretmen adaylarının çilesi bitmiyor!

2019 yılında gerçekleştirilen KPSS’ye başvuran öğretmen adayları yaşadıkları haksızlığa karşılık ek atama bekliyor.

2019 yılında gerçekleştirilen KPSS-ÖABT sınavında 50 olan soru sayısının 75’e çıkarılmasıyla, sınav ortalaması ve standart sapmasının değişmesi sonucunda sınava giren öğretmen adaylarının P121 türünden puanları düşük açıklanmıştı.

2019 KPSS’ye giren adayların, sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte çok daha iyi başarı sıralaması elde ettikleri halde, 2018 yılında sınava giren adayların yüzlerce kişi gerisine düşeceklerini anlamasıyla MEB’e itirazlar başlamıştı. Puanlarında denkleştirme isteyen öğretmen adaylarının yaptığı itirazlara karşılık Ziya SELÇUK, bir akademisyen ekibinin bu durum üzerinde çalıştığını belirtmişti. Fakat geçen zamana rağmen ne Ziya SELÇUK herhangi bir açıklama yaptı ne de MEB durumu düzeltecek herhangi bir adım attı.

Öğretmenleri sırayla atayamadılar:

2020 Ocak ve Haziran aylarında gerçekleştirilen öğretmen atamalarında; adayların başarı sıralamasını dikkate almak yerine, P121 puan türünün %50’sini oluşturan ÖABT kısmında sınav sorularının 50’den 75’e çıktığı gerçeğini görmezden gelen MEB, adayları puan üstünlüğüne göre alarak, öğretmen adaylarını sırayla atamayı başaramamıştır.

Örneğin 2020 Ocak ve Haziran atamaları toplamında 1.000 kişilik kontenjan açılan lise matematik öğretmenliği branşında, 2019 yılı puanına sahip 700’üncü olan aday atanamazken 2018 yılı puanına sahip 1.700’üncü olan aday atanabilmiştir.

2020 KPSS öğretmen adayları için tek yıl geçerli:

Yaşanılan haksızlığı düzeltmeyen MEB, aynı durumla ileride tekrar karşılaşmamak için 2020 yılından itibaren gerçekleştireceği öğretmen alımlarına ait KPSS sınavlarının geçerlilik süresini 2 yıldan 1 yıla düşürdüğünü açıklamıştır.

Ek 20.000 atama:

2019 KPSS’de elde ettikleri başarıyla kontenjanda olmalarına rağmen ataması yapılmayan öğretmen adayları, MEB’den yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi için yalnızca 2019 puanlıların başvurabileceği ek 20.000 atama talep ediyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsun’da Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağı kuruldu

Samsun’da Patronların Ensesindeyiz (PE) dayanışma ağının çağrısıyla buluşan kültür, sanat emekçileri PE Samsun Kültür Sanat …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x