DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Kırmızı Kedi Kitabevi’nde sorunları dile getirmek işten çıkarılma sebebi!

Kırmızı Kedi Kitabevi’nde yaşanan sorunları dile getirdiği için işten çıkarılan ve sonrasında açtığı davayı kazanan bir emekçi sorularımızı cevapladı.

1) Kırmızı Kedi Kitabevi’nde ne kadar çalıştınız? Göreviniz neydi?

2014 yılında Kırmızı Kedi Kitabevi’nin İzmir Karşıyaka şubesinde çalışmaya başladım. Satış danışmanı olarak başlayıp, mağaza şefliği görevine kadar geldim.

İşe başladığım sırada 9 kişiydik. Bu sayı yaz döneminde 6’ya kadar düşmüştü. Genelde okul döneminde yeni personel alınır, yaz başlangıcında 2 ya da 3 kişi çıkartılırdı. Bir keresinde ‘Aranızda konuşun 3 kişi çıkarılacak, siz kararlaştırın’ demişlerdi.”

‘İş tanımı yoktu, temizlik işlerini dahi bizler yapıyorduk’

Belirgin bir iş tanımı yoktu aslında, her bir çalışan için. Kasa, kırtasiye, kitap reyonlarına bakabiliyordun. Temizlik işlerini dahi, iş tanımında olmasa bile bizler yapıyorduk. Masraf çıkmasın diye musluk tamir ettiğimi hatırlıyorum. Yemek molaları bir sonraki ekip işbaşı yapınca gerçekleştirilirdi. Akşam ekibi de gündüz vardiyası çıkmadan önce yemek molasına çıkardı. Yemek ücreti verilirdi aylık olarak. Dışarıda, anlaşmalı lokantalarda yerdik. Bir kez de 15 dakikalık ara mola vardı.

Ben işe başladığım sırada Kırmızı Kedi Kitabevi’nin 3-4 mağazası vardı. Daha sonra yeni mağazalar açıldı. Şu an 20 civarı mağaza olması lazım.

2) Mağazada ne tür baskılar yapılıyordu? Başka mağazalardan da benzer duyumlar aldınız mı?

Yaklaşık 2 yıl süren çalışma süremin son birkaç ayında gerek mağaza yöneticileri gerekse uzaktan şirket yöneticileri tarafından çeşitli mobbing uygulamaları artmaya başladı. Yapılan işi beğenmeme, ‘Müşteriye neden gülmüyorsun ‘gibi durumlarla karşılaşılırdı. Mağaza yöneticilerinden biri kişisel olarak beğenmediği kişiyi, yetkisini kullanarak mobbing’e maruz bırakırdı.

Bir gün imza etkinliği dolayısıyla, kadın arkadaşlara ‘koyu renk ruj kullanmaları’ söylenmişti. İtirazımız neticesinde geri adım attırmıştık.

Ben ayrıldıktan sonra İstanbul mağazalarının birinde çalışanlar yine benzer uygulamalara maruz bırakılmış. İşten keyfi çıkartılmış arkadaşların olduğunu duymuştum.

3) Mobbing ve baskının ardından ne yapmaya karar verdiniz? Süreç nasıl gelişti?

Mağaza çalışanları olarak mobing’in varlığını dile getirmek için yöneticilerle konuşma kararı aldık. Herkes gerek şahsına yapılan eylemleri, gerekse mağaza içi genel kaosu anlatmaya çalıştı. Yapılan toplantıda bu şikâyetimizi bütün çalışanlarca dile getirmemiz rahatsızlık uyandırdı. Ben ve bir arkadaşım daha doğal sözcülük görevi üstlendiğimizden dolayı yönetimin hedefi haline geldik.

Birkaç gün yöneticilerin soğuk tavır sergilemeleri, işten kovacaklar dedirtti bize. Nitekim birkaç gün içerisinde hiçbir gerekçe gösterilmeden, ‘Sizinle çalışmak istemiyoruz’ denildi ve işten kovulduk.

4) Hukuki yollardan hakkınızı aradınız mı?

Tabii, ben yasal yoldan hakkımı aramak adına dava sürecini başlattım. Kıdem dolayısıyla yalnızca ben dava açabildim. Diğer arkadaşım açamadı maalesef. Yerel mahkeme ve temyiz kararı neticesinde işe iade durumu oluştu. Kırmızı Kedi işe iadeyi kabul etmedi ve mahkum edildiği tazminatı ödeme yolunu seçti.

Burada işe tekrar başlatmamasının nedeni, iş yerinde gerçekleşen mobbing uygulamalarını dile getiren çalışanları sorunlu olarak görüp, bir an önce kurtulmak istemeleri oldu.

Davanın sonuçlanmasına yakın, bir kişinin daha aynı mağazada, yine gerekçesiz işten çıkarıldığını ve yasal yollardan hakkını aradığını biliyorum.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sezon boyu toplam 3 ay çalışan turizm emekçileri anlattı: Bu kış zor geçecek!

Turizmin yaz aylarında yoğunlukta olduğu Antalya’da, sezonun sonuna gelindi. Pandeminin en çok etkilediği sektörler arasında …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x