DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Kahta OSB Koleji Öğretmen Komitesi kuruldu

Adıyaman’a bağlı Kahta ilçesi Organize Sanayi Bölgesinde, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sanayi Bakanlığı ortak projesi sonucu Marmara Eğitim Kurumları tarafından kurulan Özel Kahta OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 27 Temmuz 2020 tarihinde çeşitli konularda haksızlığa uğrayan öğretmenler komite kurmaya karar verdiler. Patronların Ensesindeyiz Özel Okul Öğretmenleri Dayanışma Ağı’nda yer almaya karar veren öğretmenler, haklarını alıncaya kadar mücadele etmeye kararlı olduklarını ifade etti.

Özel Kahta OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri açıklamalarında aşağıdaki konulara yer verdi:

Sözleşmeye Uyulmuyor, Ücretler Ödenmiyor!

Öğretmenlerle yapılan sözleşme 12 aylık fakat öğretmenlere verilen maaş 10 aylık, temmuz ve Ağustos ayları maaşlarının verilmediğini bildiren okul çalışanları buna rağmen bu iki ayda okulun tanıtımı ve öğrenci kayıtları için çalıştırıldıklarını ilettiler. Maaşların QNB Finansbank üzerinden yatırıldığını ve Temmuz ve Ağustos ayları için paranın yatırılmadığını kanıtlayabileceklerini, ayrıca ödeneklerin yatırılmadığını da belirttiler.

Sene başında maaşla birlikte verilmesi gereken ek ödeneğin sadece bir kısmının verildiğini ve kırtasiye ücreti olarak verilen ödeneği hiç alamayan arkadaşlarının da olduğunu, eksik ek ödeneğin geri kalan kısmının ne zaman yatırılacağı sorulduğunda başka bir kurumda çalışılmaya başlanınca yatırılacağı söylendiğini beyan eden öğretmenler bütün okullar pandemi nedeniyle uzaktan eğitime başlarken kısa çalışma ödeneğinin %60’lık kısmını devlet, eksik kalan kısmının ise okul tarafından verileceğinin söylendiğini fakat bu kısmın okul yönetimi tarafından verilmediğini belirttiler.

Öğretmenler asgari ücretin altında çalıştırılıyor, hesaba yatırılan paranın bir kısmını okul yönetimi elden geri istiyor

Patronların Ensesindeyiz ağına ulaşan öğretmenlerin aktardığı bir diğer bilgi ise öğretmenlere asgari ücretin altında bir ücretin verildiği yönünde,  Eylül ayı itibarıyla yapılan sözleşmede geçen dönemki Ocak ayının yani asgari ücretin 50 ila 100 lira üstünde bir fiyat ile anlaşılıyor, bir dönem bitip Ocak ayına geldiğinde ise asgari ücret artıyor ve öğretmenlerin aldığı ücret asgari ücretin bu sefer 200 liraya yakın altında kalmış oluyor. Yani ilk dönem yapılan sözleşmede Asgari ücretin çok az üstünde bir ücretle başlayıp 2. dönem asgari ücretin çok altında bir ücretle devam edildiğini belirten komitedeki öğretmenlerden biri şunları aktardı: Ocak ayından itibaren bizim hesabımıza asgari ücret yatırılıyor. O fazla yatırılan para bizden geri isteniyordu ve bizde elden onlara fazla olan parayı geri veriyorduk.

Bir başka öğretmen ise şu ifadeleri kullandı: Geçen sene öğretmenlerin yemekleri veriliyordu ancak bu sene yemek verilmeyeceği söylendi. Sözde 300 ya da 200 lira zam yaptıklarını söylediler fakat yemek verilmeyeceği için bir öğretmenin aylık yiyeceği zaten yaklaşık 200 lira eder. Yemek de verilmediği için kantinden alacaklar. Kantin de zaten onların olduğu için para yine onlara gidiyor. Böylelikle belirlenen 2400 liralık maaş yine 2200’ e düşüyor. Normalde asgari ücretin altında işçi çalıştırmak yasak, bunu onlar da biliyor. Bu yüzden hesabımıza asgari ücret yatırılıyordu, biz de onlara geri veriyorduk. Resmiyette asgari ücret olarak biliniyor gerçekte ise böyle bir durum yok.

Verdikleri emeğin karşılığını almak için bir araya geldiklerini belirten öğretmenler, okul çalışanlarını uğradığı haksızlıklara karşı Patronların Ensesindeyiz (PE) Ağı’na mail ya da telefon yoluyla ulaşmaya çağırdılar. Herkesin tüm haklarını alana kadar mücadele edeceklerini bildirip işyeri komitesini bu nedenle kurduklarını ilettiler.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ünteks tekstil fabrikasında sendikal örgütlenme yaptığı gerekçesiyle işten atılan işçi anlattı

Diyarbakır’da üretim yapan Ünteks tekstil firması sendikal örgütlenme yapan işçileri önce ücretsiz izne çıkardı, ardından …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x