DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

AEM Tekstil işçileri ücretsiz izin ödeneğini üç ay sonra alabildi

AEM Tekstil’de ücretsiz izindeki işçilerin işsizlik ödeneklerini Haziran ayından itibaren aldıkları bildirildi. AEM Tekstil işçilerinin Patronların Ensesindeyiz Ağı’na aktardıkları bilgiye göre ilk ödemeler 8 Haziran tarihinde yapıldı. İşçiler 19 Mart tarihinden itibaren ücretsiz izindeler.

Çiğli Atatürk OSB’de yer alan ve LC Waikiki markasına üretim yapan AEM Tekstil’de, salgın gerekçesiyle 19 Mart itibariyle üretime ara verilmişti. Bu süre zarfında bir grup işçi işten çıkarılmış ve kalanlar için ücretsiz izin uygulaması gündeme getirilmişti. İşçiler, ücretsiz izin ödeneğini düzenleyen torba yasanın çıktığı 17 Nisan tarihi ile işyerinde çalışmanın durduğu 19 Mart arasındaki ücretlerini alamadılar. AEM Tekstil, 6 Nisan’da işe başlanacağını açıklamış, bu süreçte yıllık izni bulunan işçilerin yıllık izinlerinin kullandırıldığını, yıllık izni bulunmayan işçilerin ise gelecek sene oluşacak yıllık izin hakkından mahsuben izinlerinin kullandırılacağı açıklanmıştı. 6 Nisan tarihinde işçiler bu ücret ödenmediği için işbaşı yapmazken, AEM tekstil işçilerin işe dönmediğini gerekçe göstererek henüz oluşmamış olan yıllık izin ücretlerini ödemediğini belirtti.

İşçiler Patronların Ensesindeyiz Ağı’nın konuyu gündeme getirmesinden sonraki süreçte ücretsiz izin ödeneklerine ilişkin ilk ödemeleri 8 Haziran tarihinde aldıklarını belirttiler.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Seferihisar’da motokuryeler bir araya geldi

Son günlerde Getir, Vigo, Yemeksepeti ve başka şirketlerde yapılan zam talepli eylemlerin ardından motokuryeler birlikte hareket etmek …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x