21 Haziran 2024, Cuma

Çetinkaya Mensucat işçileri arkadaşlarını yalnız bırakmadı

Çetinkaya Mensucat işçileri, sekiz arkadaşlarının ücretsiz izne çıkarılmasına fabrika önünde yaptıkları açıklamayla tepki gösterdi. İşçiler, fabrikada yetkili sendika olan Türk-İş’e bağlı Teksif’e de tepkili.

Çetinkaya Holding bünyesinde yer alan ve Niğde Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu olan Çetinkaya Mensucat’ın merkezi Kayseri’de bulunuyor. Çetinkaya işçileri, Kayseri’deki çalışma koşulları ile Niğde’deki koşullar arasında çok ciddi farklar olduğunu belirtiyor ve Kayseri fabrikasındaki hakların kendilerine de sağlanmasını talep ediyor.

Kayseri fabrikasında 10 ikramiye, 2 gıda yardımı, Ramazan’da yemek parası verildiğini, oysa Niğde fabrikasında, bu haklardan yalnızca Ramazan’da gıda yardımı ve 3 ikramiyeden yararlandıklarını belirten işçiler, bu ikramiyelerden birinin de sendika tarafından kesildiğini belirtiyor.

Ücretsiz izne çıkarılan işçilerden biri fabrikada yaşananlara ilişkin Patronların Ensesindeyiz Ağı’na şunları söyledi: “Kayseri’deki hakların aynısını istiyoruz. Diyoruz ki, aynı fabrika, aynı patron, aynı sendika… Neden bizler de bu haklara sahip olamıyoruz?”

Bu talepleri dile getirdikleri için 8 işçiye kısmi çalışma dayatıldığını ve bir nevi ücretsiz izne çıkarıldıklarını belirten Çetinkaya işçisi, fabrikadaki tüm işçilerin ücretsiz izne çıkarılan işçilere destek olmak için fabrika önünde toplandığını ifade etti. “Pandemi döneminde işten çıkarma yapamadıkları için bu yola başvurdular. Bizler yasadışı hiçbir şey yapmadık, tek suçumuz hakkımızı aramak”. Sendikaya bu başlıkta baskı uyguladıklarını ancak sendikanın bu açıklama sırasında dahi yanlarında bulunmadığını belirterek Teksif’e de tepki gösterdi.

İşçilerin eylemi sırasında Patronların Ensesindeyiz Ağı adına fabrika önünde kısa bir konuşma yapan PE Ağı temsilcisi bu mücadelede PE’nin işçilerin yanında olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!