DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

PE Özel Okul Öğretmen Dayanışma Ağı’na katılan Suje Okulları öğretmenleri sözleşme baskısını anlattı

PE Özel Okul Öğretmen Dayanışma Ağı, geçtiğimiz hafta sözleşmelerinin yenilenmeyeceğini sözlü olarak öğrenen Suje Okulları’ndaki öğretmenlerle görüştü. Suje Okulları’nda öğretmenlerin önemli bir bölümü işten çıkarılmakta ve öğretmenler bu tür bir uygulama ile öğretmen sirkülasyonunun bu okulda sık yaşandığını belirtmekte.

Suje’de bir yıl boyunca yaşanan hak kayıplarını konuştuğumuz öğretmenler, bu haksızlıklara boyun eğmeyip seslerini yükselten; bunun karşısında da sözleşmesi yenilenmeyen meslektaşlarımız. Kendileri bir önceki sözleşme döneminden itibaren yaşadıkları haksızlıkları şöyle anlatıyorlar:

“Yaşadığımız sıkıntılar 17-31 Ağustos 2019 dönemiyle başladı, hepimiz bu okula yeni başlamıştık, hafta içine denk gelen günlerde okulda mesai yapmamıza rağmen çalışmamızın karşılığında bize hiçbir ücret ödenmedi ve ilgili günlere ait SGK primimiz yatırılmadı. Öğretmenler arasında ‘kırtasiye parası’ olarak bilinen devletin bize bir sosyal yardım olarak ödediği eğitim ödenekleri yatırıldıktan sonra yıl boyunca okulda kullanılacak tüm materyallerin bu para ile alınması istendi. Bunların birçoğu okulun demirbaş olarak kullanılacak olan eşyalarıydı. Yani ödenen para bizden bir şekilde geri alınmış oldu. Ayrıca BES sürecinde de mağdur edildik. Ocak, şubat ve mart aylarından kurum tarafından maaşımızdan kesinti yapılmasına rağmen, ilgili sigorta kurumuna ödemelerimizin yapılmadığını öğrendik. Bu ödemenin yapılması haziranı buldu. Kurum tarafından sözleşmesi haksız olarak fesih edilen meslektaşlarımız oldu. Çok çabaladılar ve kurumdan almaları gereken haklarını, kalan maaşları gibi, ancak altı ay sonra alabildiler.”

Maaş Gecikmeleri ve Kısa Çalışma Ödeneği

Çoğu özel okulda yaşanan ödemelerdeki aksaklıklar burada da yaşanmıştır. Öğretmenlerin maaş ödemelerine dair sözleşmede yazan tarih en geç her ayın 5’i olmasına rağmen Aralık maaşları 20 Ocak 2020 tarihinde ödenmiştir. Şubat, mart ve nisan aylarının maaşları da çoğu öğretmene eksik veya geç yatırılmıştır.

Pandemi sürecinde nisan, mayıs ve haziran ayları için okul tarafından kısa çalışma ödeneği başvurusu yapılmış ancak öğretmenler bu konuda önceden bilgilendirilmemişlerdir. Bu süreçte kendilerine iletilen ders programı doğrultusunda sabah 09.00 akşam 16.00 saatleri arasında online derslerini yürüten öğretmenler, çalıştıkları ek sürenin maaş olarak karşılığını almış olsalar da bu sürenin SGK priminin yatırılmadığını belirtiyor. Ayrıca öğretmenlerin maaşlarının hesap dökümü incelenip devletin kendilerine ödediği kısa çalışma miktarı ile brüt hesapları karşılaştırıldığında ortaya şu sonuç çıkıyor: Öğretmenler İŞKUR’a hiç çalışmıyor olarak gösterilmişler!

Sözleşme dönemi ise öğretmenler açısından oldukça sıkıntılı. Yeni dönem için görüşme yapılan öğretmenlere kesinlikle zam yapılmayacağı söylenmiş. Bazı öğretmenlerle görüşme bile yapılmamış. Bazılarıyla ise ön sözleşme yapılmasına rağmen haziran ayında kendilerine çalışmaya devam edilmeyeceği bildirilmiş. Önceden görüşme yapılan öğretmenlere de sözü verilen ve ön sözleşmeye yazılan maaş miktarının 1000-1500 TL kadar aşağısı teklif edilmiş; öğretmenler son anda düşürülen maaşa imza atmaya zorlanmışlardır. Haziran ayına bırakılan bu görüşme süreci öğretmenleri olumsuz koşulları kabul etmeye mahkûm etmektedir. Beklemedikleri bir anda sözleşmeleri yenilenmeyen öğretmenler için ise durum daha zordur.

Okulun hedeflerinden öğretmene düşen pay “Razı ol”

Suje Okulları topluma eğitim açısından büyük iddialar yaysa da bu iddialarında öğretmenlerinin refahı yer almıyor gibi gözükmekte. Kurum hazırladığı uzaktan eğitim platformu ile pandemi sürecine hazırlıklı olduğunu, Dünya okulu olma iddiası ile Avrupa’da şube açma girişimlerinin olduğunu, robotla eğitimi geliştirip, sanat akademisi niteliğine ulaşma gibi hedeflerinin olduğunu reklamlar aracılığıyla yayıyor olsa da kurumun öğretmene verdiği değer, şu an orada çalışan öğretmenlerce sorgulanmaktadır. Hakkını arayan öğretmenlerin kurumdan uzaklaştırıldığı, diğer öğretmenlerden yalıtılmaya çalışıldığı, öğretmen sirkülasyonunun sık yaşandığı, öğretmenlik diploması olmayanların dahi öğretmen olarak derslere sokulduğu, öğretmenler arasında çok ciddi ücret farklılığının yaşandığı bu kurumda öğretmenler okulun birer bileşeni olarak görülmediklerini düşünmekte.

Haziran ayında kurumla sözleşmesi uzatılmayan öğretmenler, kendilerine önceden bildirilmeyen ve hatta tam tersi bir şekilde çalışmaya devam edecekleri imajı yaratılarak maruz bırakıldıkları bu mağduriyeti kabul etmemekte. Bugün Suje Okulları’nda yaşadıkları bu durumun özel öğretim kurumlarının çoğu için geçerli olduğunu da dile getirmekteler. Bu farkındalıkla bir araya gelmekteyiz, dayanışmaktayız.

Ankara PE Özel Okul Öğretmen Dayanışma Ağı Suje Okulları’nda yaşanan bu mağduriyeti takip etmeye ve öğretmenlerimizle dayanışmaya devam edecektir.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yamata şantiyesi

Rönesans ve Yamata İnşaat’ın Rusya’daki şantiyesinde yaşanan iş cinayetleri hakkında verilen soru önergesi yanıtsız bırakıldı

Rusya Amur bölgesinde bulunan Yamata Yatırım ve Rönesans Holding’in yapımını üstlendiği doğal gaz işleme şantiyesinde …

4.3 3 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x