21 Temmuz 2024, Pazar

Sendikalı oldukları için işten çıkarılan MTN Plastik işçileri direniyor

Sendikalı oldukları için işten çıkarılan Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde bulunan MTN Plastik işçileri bugün fabrika önünde eylem yaptılar. Sendika yöneticileri ve işçilerin yaptıkları açıklamalarda, işverenin öncelikle hile yoluyla çalışanların e-devlet hesaplarına girip sendika üyesi olanları tespit ederek önce ücretsiz izne ayırıp sonrasında işten çıkardığını ve anayasal bir hak olan sendika özgürlüğünün bu şekilde gasp edildiğini söylediler. Pandemi sürecinde işten çıkarmak yasak olmasına rağmen işveren “gerekirse cezasını öderim” diyerek iş kanununun 25/2 maddesine dayanarak işçileri işten çıkardı. İşçilerin anlattıklarına göre 25 işçi ahlaksızlıktan değil açıkça sendikal faaliyetten işten çıkarıldılar ve insan kaynakları durumun farkında olduğu halde işten çıkarılan işçileri hainlikle suçladı.

Eylem sırasında polisin sürekli olarak işçileri sosyal mesafeden dolayı uyarması üzerine işçiler, pandeminin en yoğun olduğu iki ay boyunca maske bile dağıtılmadığını, içeride işçilerin sosyal mesafesine dikkat edilmeden çalıştırdıklarını belirtip herhalde bu virüs çalışırken değil direnişteyken etkili diye çıkıştılar.

TKP Tekirdağ il örgütü eyleme destek vererek dayanışma adına maske ve dezenfektan dağıtımı yaptı. TKP Tekirdağ il örgütü adına yapılan açıklamada “Aynı gemide olduğumuzu söyleyenler pandemi sırasında en insani haklarını isteyen işçilerin bu haklarını almak için örgütlenmesine güya yasak olan işten çıkarmayla cevap vermiştir. Fakat burada örgütlü işçi sınıfının onlara boyun eğmeyeceğini hep birlikte görüyoruz. TKP Tekirdağ il örgütü bu direniş zafere ulaşana kadar MTN işçilerinin yanında olmaya devam edecektir” denildi. Eylem sonrası işçiler Sol muhabirinin sorularını yanıtladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!