DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Işık hızıyla kâr etti, şimdi de kaotik bir şekilde küçülüyor

Talip Emiroğlu’nun kurucusu olduğu Avrupa Okulları’nın kapanacağı kısa bir süre önce kamuoyuna yansımıştı. Okul açıp kapatmanın bu kadar kolaylaştığı ve eğitimin hızlıca niteliksizleştiği bir zamanda ‘Okul kapatma hakkımı kullanıyorum ve bir kurum nasıl kapatılır göstereceğiz’ diyen Emiroğlu, öğretmenleri, velileri ve diğer çalışanları mağdur ederken, ticari hırsların geldiği seviyeyi de gözler önüne sermiş oluyor.

 

Ülkede yaşanan krizin dünyayı saran pandemi ile derinleşmesinin ardından özel okullarda yaşanan problemler de çığ gibi büyüyor. Geçtiğimiz günlerde Talip Emiroğlu’nun kurucusu olduğu Avrupa Okulları, Kazlıçeşme yerleşkesinde yer alan Avrupa Koleji ve Avrupa Kent Koleji’ne bağlı olan okulların 2019-2020 eğitim-öğretim yılının sonlanmasının ardından kapatılacağı kamuoyuna duyuruldu.

Duyurunun hemen ardından kurucu Talip Emiroğlu’nun canlı bağlantı ile katıldığı bir programda dile getirdiği açıklamada okulun kapanma sebebinin koronavirus süreciyle alakalı olmadığı özellikle vurgulandı. Kurucunun rahatlıkla ‘Okulumu kapatma hakkımı kullanıyorum. Bu benim ticareti bırakma kararımdır’ demesi ise dikkat çekti. Söz konusu açıklamada, ‘Özel eğitim her ne kadar bir sektör olsa da, diğer sektörlerden farklı ve özel yanları vardır. Burada parayı ve ticareti birinci sıraya koymamak lazım.’ denildi.

Türkiye’de özel sektörün en kârlı dönemlerinde eğitim sektöründe yer alan Avrupa Okulları’nın bünyesinde Avrupa Koleji İlkokulu, Avrupa Koleji Ortaokulu, Avrupa Kent Koleji İlkokulu- Ortaokulu, Avrupa Anaokulu ve Avrupa Lisesi yer alıyor. Bu kademelere ek olarak, Avrupa Meslek Yüksekokulu da faaliyet gösteriyor. Kurumlarını 25 sene içerisinde sürekli büyüten Avrupa Okulları’nın yön değiştirmesi, kurumun ekonomideki dalgalanmalardan dolayı eski kâr oranlarını yakalayamadığını düşündürtüyor.

Öyle ki, eğitimin önceliğinin her koşulda öğrencilerin eğitim hakkı olduğunu iddia eden bu kurumun, hele ki özel sektörde yıllarca süren faaliyetinin ardından bir anda ‘özel okulların ticari hırslar ve arzulardan oluştuğunu ve bu hırs ve arzunun çocuklara da yansıtılabileceğini’ düşünmesi, en azından çeyrek asırdır Türkiye’de eğitimin hangi ellerde olduğunu sorgulatıyor.

Duyurunun ardından durumu öğrenen okul velilerinden gelen tepkiler ise mağduriyeti gözler önüne seriyor. Çocuklarının sağlıklı bir şekilde eğitim alacaklarına inançla kayıt yaptıran veliler, paralarıyla ve kayıt için geç bir dönemde çocuklarıyla birlikte ortada kaldılar. Bu arada sürekli ‘eğitsel konularda hassasiyet’ vurgusu yapan kurumun, öğrencilerin okul değiştirmek zorunda bırakılmasıyla beraber yaşayabilecekleri sosyal, akademik ve davranışsal problemleri ne kadar öngördüğü ya da hesap ettiği de merak konusu. Bu konuda veliler patron Emiroğlu ve okul yönetimine tepki gösteriyorlar.

Öte yandan, yaşanan problemin okul öğretmenlerine yansıması, yeni dönem sözleşmesi bekleyen öğretmenlerin önüne işsizlik probleminin bırakılması oldu. Pandemi döneminde zaten problemler yaşayan öğretmenler artık bir işsizlik problemi ile karşı karşıyalar. “Çalışanlarımızın tüm sosyal ve ekonomik haklarını vererek bu süreci tamamlıyorum. Yaklaşık 16 milyon ödeme yapılarak kurum kapatılacak. Bir kurumun nasıl kapanması gerektiğini de sektöre göstermiş olacağız” diyen Emiroğlu’nun sözlerinin doğruluğunu ise zaman gösterecek. Kapanma ile ilgili kararın ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumla ilgisinin bulunmadığını özellikle belirtmesine rağmen kurumun pandemi ile birlikte Kısa Çalışma Ödeneğine başvuran özel okullar kervanına katılması da düşünülmesi gereken bir başka boyut olarak duruyor.

Anayasal bir hak olan eğitim hakkı, özelleştirmeler ve devlet teşvikleriyle özel okulların keyfi uygulamalarına terk edilmişti. Avrupa Okulları’nda yaşanan gelişmeler, devletin sunduğu teşviklere rağmen, yüzlerce öğrencinin eğitim hakkının ve eğitim emekçilerinin iş güvencelerinin; eğitimci kimliğiyle geçinen tüccar patronların keyfine bırakıldığını gözler önüne seriyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PE İş Bankası Komitesi: “Açıklanan zam oranlarını kabul etmiyoruz”

Patronların Ensesindeyiz Banka Emekçileri Dayanışma Ağı İş Bankası Komitesi, 2021 yılının ilk 6 ayı için …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x