13 Temmuz 2024, Cumartesi

TYP’liler için salgın hastalık işsizlik tehlikesi doğuruyor

Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı çalışanların salgından dolayı hastalanmaları veya yakınlarından birinin hastalanması halinde ücretsiz izne gönderilecekleri ortaya çıktı.

Bir TYP’li emekçinin Patronların Ensesindeyiz’e ilettiği kurumlar arası yazışmada “kendisinin ya da ikamet ettiği hanede yaşayan başka kişilerin yeni tip Coronavirüs taşıdığı tespit edilen katılımcıların (…) TYP’ye ilişkin ödeme almaksızın izinli sayılması (…) uygun bulunmuştur” deniyor. Öte yandan İŞKUR İl Müdürlüğü’nden İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilen bu belgeyle ilgili TYP’li çalışanlara herhangi bir bilgilendirme yapılmadı.

Geçtiğimiz hafta TYP’liler eksik yatırılmış ücretle karşılaşmış ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle ücretlerinin kesildiğini öğrenmişlerdi. TYP’li çalışanlara ücretlerinin kesileceğine dair önceden herhangi bir bilgilendirilme yapılmaması, bu son yazışmadaki kararın da emekçilerin çalışma hakkını gasp edecek şekilde bir “önlem” olarak düşünüldüğünü akla getiriyor. Belirli süreli sözleşmeyle çalışan TYP’lilerin Haziran sonunda sözleşmesi doluyor. Dolayısıyla şu anda TYP’li olarak MEB’de çalışanlar için bu “önlem” şimdiden işsiz kalma tehlikesi doğuruyor.

PE avukatları son dönemde bir yönetme krizi olduğu ve peş peşe genelgeler gönderildiğini ifade ederek idarenin elini serbest kılmak için söz konusu önlemin alınmış olabileceğini söylüyorlar. Böylece idare salgın riskinin maliyetini emekçiye fatura edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!